Wstęp
Wymogi najważniejszych standardów jakości w tym BRC i IFS wymagają od producentów przeprowadzania analizy ryzyka wystąpienia zafałszowań produktów. Jednym z niezbędnych elementów do jej wykonania jest rzetelna informacja o występujących przypadkach zafałszowań produktów pojawiających się na rynku.
[Aktualizacja] UWAGA! W bazie już ponad 1500 produktów!
Zafałszowania żywności
Ubiegłe lata to szereg afer wywołanych fałszowaniem żywności. W zależności od źródeł szacuje się, że oszustwa w branży spożywczej kosztują światowy przemysł spożywczy 20-50 miliardów USD rocznie. Zjawisko fałszowania żywności zostało wskazane przez wiele instytucji jako jedno z kluczowych zagrożeń dla branży spożywczej. Prywatne standardy jakości takie jak BRC oraz IFS wprowadziły wymóg analizy ryzyka zafałszowań. Żeby prawidłowo wykonać analizy, należy mieć dostęp do informacji o tym jakie nowe zafałszowania pojawiają się na rynku. Dopóki nie powstanie oficjalna platforma UE, pomocnym narzędziem będą bazy online, gromadzące przypadki zafałszowań żywności z możliwie wszystkich dostępnych źródeł, w tym priorytetowo z oficjalnych źródeł wielu krajów.
Spełnij wymogi standardu IFS i BRC i bądź na bieżąco z nowymi zafałszowaniami na rynku
Ruszyła właśnie polska baza zafałszowań Food Fraud Probase360, pierwsza dostępna w języku polskim baza on-line aktualizowana na bieżąco w czasie rzeczywistym. Projekt realizowany przez zespół specjalistów, gromadzi dane poprzez screening kilkudziesięciu różnych źródeł publikujących informacje o zafałszowaniach żywności od początku 2018 roku, analizuje je, tłumaczy na język polski i udostępnia w wielofunkcyjnej bazie Probase360. Obecnie w bazie jest ponad 600 zgłoszeń, z czego ponad 100 zgłoszeń to już rok 2019. Dodatkowo sukcesywnie baza uzupełniana jest o rekomendacje działań zapobiegawczych z oficjalnych przewodników, opracowań UE oraz rekomendacji dotyczących badań laboratoryjnych. Jest to proste i intuicyjne narzędzie, posiadające możliwość filtrowania treści oraz automatycznego generowania przydatnych w analizie wykresów. System zapewnia również możliwość otrzymywania alertów o nowych przypadkach.
Przykładowe przypadki zafałszowań
Produkt: Wino Chianti
Produkt: Mortadela
Szerokie możliwości filtrowania produktów
Intuicyjny i przejrzysty interfejs
Informacje szczegółowe do poziomu elementów zafałszowanych
Informacje w bazie
W pierwszej kolejności w bazie znajdują się informacje kluczowe z perspektywy rynku polskiego, wszystkie wprowadzane dane podlegają wcześniejszej klasyfikacji i analizie przyczyn, co pozwala na wzbogacenie informacji płynących z tych danych. Baza jest uzupełniana codziennie i już dostępna w systemie abonamentowym dla wszystkich zainteresowanych.
Szczegóły oferty zawarte w załączonej broszurce. Dla producentów żywności dostęp do bazy już od 200 złotych miesięczne.
W ramach dodatkowej usługi możliwe jest utworzenie dedykowanego raportu w oparciu o dane historyczne (starsze od 2018 roku) spoza bazy Probase.
Baza zafałszowanych produktów Probase360 jest częścią projektu FoodFakty.pl
Wspólnie Budujemy Kulturę Bezpieczeństwa Żywności
Szczegóły związane z funkcjonalnością i korzystaniem z ProBase 360 (oraz ze Strefy Managera FoodFakty) dostępne po wypełnieniu formularza poniżej: