Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Izraelska firma Aleph Farms złożyła w Szwajcarii wniosek o zatwierdzenie przez tamtejsze organy regulacyjne steka wytwarzanego w laboratorium, co jest pierwszym w historii wnioskiem o zielone światło dla mięsa hodowlanego w Europie.
Według badań przeprowadzonych wspólnie przez Aleph Farms i Migros, 74% szwajcarskich konsumentów jest zainteresowanych mięsem hodowlanym, motywowanym troską o zrównoważony rozwój i dobrostan zwierząt.
Firma Aleph Farms zapowiedziała, że będzie nadal rozwijać strategię wejścia na rynek, która obejmuje dystrybucję i komercjalizację Aleph Cuts za pośrednictwem punktów gastronomicznych w Szwajcarii.
Pierwszy wniosek o zatwierdzenie mięsa hodowlanego w Europie nie w UE, a w Szwajcarii
Firma Aleph Farms złożyła wniosek do Szwajcarskiego Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii (FSVO) we współpracy z największą szwajcarską siecią supermarketów Migros, która po raz pierwszy zainwestowała w spółkę w 2019 r.
Szwajcaria znajduje się poza Unią Europejską, która nie zatwierdziła jeszcze mięsa hodowanego w laboratorium. Uderzające jest jednak to, że pierwsza w Europie aplikacja na mięso hodowlane dotarła do Szwajcarii, a nie do Brukseli. Podczas gdy Włochy próbują zakazać hodowanego mięsa i gdy kraje takie jak Holandia inwestują, Europa wysyła jednak mieszane sygnały do firm, które potrzebują pewności, aby móc wykorzystać swój potencjał.
UE musi opracować spójną strategię wspierania zrównoważonego sektora białka i zapewnić przejrzystość procesów regulacyjnych, aby czerpać korzyści z hodowli mięsa.
Przeczytaj także
Według raportu opublikowanego przez Helikon Consulting postęp w zakresie technologii i regulacji prawnych, a także sukces komercyjny wróżą branży zamienników produktów mlecznych świetlaną przyszłość. Kazeina i białka serwatkowe głównym przedmiotem zainteresowania przemysłu fermentacji precyzyjnej.
Amerykańskie organy regulacyjne podjęły decyzję o zatwierdzeniu sprzedaży kurczaków hodowanych komórkowo przez dwie firmy, GOOD Meat i UPSIDE Foods.
Zmiana ta stawia Włochy w sprzeczności z resztą Europy, gdzie inne rządy są chętne do uwolnienia korzyści płynących z hodowli mięsa.