Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Znaczący spadek importu z Brazylii
W pierwszych czterech miesiącach 2018 r. import drobiu ogółem do UE spadł o 9,2% (r/r) do 257 tys. t. Największa różnica miała miejsce w przypadku Brazylii, której eksport do UE zmniejszył się o 42,9%, co spowodowało, że głównym eksporterem drobiu do UE została Tajlandia, odnotowując 15,2% wzrost r/r. Spadek w przypadku Brazylii wynika głównie z zablokowania możliwości eksportu głównemu producentowi drobiu w tym kraju.
Większa rola Ukrainy
Co ciekawe, gwałtownie wrósł import drobiu z Ukrainy, który zwiększył się o 228% r/r z 17,0 tys. t do 38,7 tys. t. Istotnie wzrósł też import z Chile, Chin, Argentyny oraz Turcji. Według danych Eurostatu, głównymi europejskimi importerami drobiu z Ukrainy w ujęciu wolumenowym w I kwartale 2018 r. były Holandia (55,5%), Polska (17,0%), Słowacja (12,7%) i Niemcy (9,7%). Jeszcze w 2017 r. Holandia odpowiadała aż za 63% importu drobiu z Ukrainy. Jeżeli chodzi o eksport z UE, to w pierwszych czterech miesiącach 2018 r. wzrósł on o 11,0% (r/r) do 565 tys. t. Jednym z głównych motorów zmian był wzrost eksportu na Ukrainę, Filipiny oraz do Wietnamu i Ghany. Sprzedaż na Ukrainę w ujęciu wolumenowym wzrosła o 21,7%, do Wietnamu o 34,9%, a w przypadku Filipin aż o 312%. Obniżki odnotowano w przypadku Hong Kongu (-15,4%), Arabii Saudyjskiej (-0,4%) oraz Beninu (-11,8%).
Polski drób zamiast brazylijskiego
Zmiany w imporcie z Brazylii istotnie wpłynęły na wyniki handlu drobiem z Polski – zwiększyliśmy eksport do tych krajów, dla których Brazylia była ważnym dostawcą drobiu. W 2017 r. należały do nich: Holandia (z 42% udziałem), Hiszpania (32%), Niemcy (8%) i Wielka Brytania (7%). W I kwartale 2018 r. eksport drobiu z Polski do Holandii wzrósł o 12%, do Hiszpanii o 22%, do Niemiec o 21%, a do Wielkiej Brytanii o 18%.
Mięso z importu droższe niż eksportowane
W zakresie handlu drobiem bardzo ciekawie prezentuje się wymiana pomiędzy Ukrainą a Polską. W I kwartale 2018 r. Ukraina została głównym dostawcą drobiu do Polski. W tym okresie, w ujęciu wolumenowym, wyeksportowaliśmy znacznie więcej drobiu niż zaimportowaliśmy. Mimo to, od lutego 2018 r. Polska w ujęciu wartościowym była importerem netto mięsa drobiowego. Wynika to z faktu, że na Ukrainę eksportowany jest głównie surowiec o mniejszej wartości, a importowany o większej. Według danych Eurostatu przeciętny kilogram wyeksportowanego mięsa drobiowego jest pięć razy tańszy niż kilogram mięsa zaimportowanego.
Przeczytaj także
W 2017 r. przychody w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem drobiu wzrosły czwarty rok z rzędu. Złożyła się na to zwiększona produkcja, eksport i konsumpcja mięsa drobiowego. Wzrost przychodów szedł w parze z utrzymującą się rentownością – w 2017 r. 87,9% firm z sektora było rentownych, co było zbliżone do średniej z ostatnich 5 lat, która wyniosła 87,1%.
Pogłowie trzody w Polsce rośnie. Według najnowszych danych GUS, pogłowie w marcu 2018 r. było o 6,5% większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Prognozy z początku roku wskazywały, że produkcja wieprzowiny w USA ma w 2018 r. wzrosnąć o 5,2%, nie uwzględniały one jednak ważnych i niespodziewanych zdarzeń, takich jak wzrost chińskich ceł, nowe umowy handlowe, czy wzrost wymagań środowiskowych.