Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Podczas pierwszej edycji Ideathonu #NestleDlaNauki, organizowanego przez Nestlé Polska, wyłoniono zespół, który zaprezentował najbardziej innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie rolnictwa regeneratywnego. Zwycięzcami zostali studenci ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którzy wywalczyli pakiet akceleracyjny Foodtech.ac o wartości 19 000 PLN.
W Ideathonie, zorganizowanym na terenie warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w dniach 22-24 listopada, wzięło udział 12 zespołów z 9 polskich uczelni. Studenci pracowali nad rozwiązaniami dotyczącymi optymalizacji wykorzystania nawozów w uprawach roślin. Zwycięski zespół z SGGW zaproponował robota wspierającego rolników w lepszym wykorzystaniu nawozów. „Bulbulator – Nanodrop” to koncepcja urządzenia do tworzenia wody nanocząsteczkowej z mieszaniną nawozów. Rozwiązanie to dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu nawozu może pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Rada Programowa, reprezentowana przez: prof. Krystynę Gutkowską (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), prof. Annę Dąbrowską (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), prof. Tomasza Piechotę (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), prof. Katarzynę Przybyłowicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), dr Anetę Perzanowską (Instytut Rolnictwa SGGW), Adama Baucza (Fundacja Terra Nostra), Michała Mądrego (Foodtech.ac), zaś z ramienia Nestlé Polska Aleksandra Wasilewskiego (prezes zarządu Nestlé Polska), koordynatorkę programu Blankę Mellovą, ponadto ekspertów agronomii Katarzynę Karawaj i Sebastiana Blocha, doceniła innowacyjność projektu, jego potencjał biznesowy oraz wysoką jakość prezentacji pomysłu. Zwycięski zespół otrzymał nagrodę główną – „Pakiet akceleracyjny Foodtech.ac.” o wartości 19 000 zł, który umożliwi dalszy rozwój pomysłu.
Od lewj:Aleksander Wasilewski,Prezes zarządu Nestlé Polska; Prof. Anna Dąbrowska_Członkini Rady Programowej
„Jesteśmy niezwykle zadowoleni z zaangażowania studentów i jakości przedstawionych projektów. Program #NestleDlaNauki to doskonała okazja, aby wspierać młodych ludzi w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego.” – powiedziała Blanka Mellova, koordynatorka programu #NestleDlaNauki z Nestlé Polska.
W trakcie wydarzenia przyznano również dwa wyróżnienia - nagrody finansowe w wysokości 10 000 zł*. Otrzymały je zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za system „Agri-Soft – Regeneratywny asystent”, który wspomaga prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz zespół uczelni z Krakowa (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) za zaproponowanie innowacyjnego rozwiązania w postaci nawozu złożonego z odpadów przemysłu rolno-spożywczego.
#NestleDlaNauki to nowy program Nestlé Polska, który ma na celu wspieranie polskich środowisk naukowych w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze żywności. Inicjatywa obejmuje m.in. coroczną organizację Ideathonów oraz przyznawanie grantów naukowych. Tematem przewodnim pierwszej edycji jest rolnictwo regeneratywne, a wśród aktywności wspierających budowanie świadomości w tym obszarze znalazły się także wykłady prowadzone przez agronomów Nestlé Polska na pięciu uniwersytetach w całej Polsce.
Więcej informacji: o programie https://www.nestledlanauki.pl/
*łącznie na cały zespół
O Nestlé
Nestlé w Polsce jest wiodącą firmą w obszarze żywienia z portfolio blisko 1600 produktów i prawie 70 marek, jest również pracodawcą dla ponad 5,5 tys. osób zatrudnionych w 8 lokalizacjach. W ciągu ostatnich 30 lat obecności na polskim rynku Nestlé stało się ważnym podmiotem zaangażowanym w rozwój i innowacyjność krajowej gospodarki oraz zaufanym partnerem dla lokalnych społeczności. Firma nieustannie się zmienia, kładąc nacisk na nową ofertę produktową, innowacje i zrównoważony rozwój. Z szacunkiem rozwija znane i lubiane polskie marki, takie jak WINIARY, BOBO FRUT i NAŁĘCZOWIANKA. Polskim konsumentem daje dostęp do uznanych międzynarodowych marek, jak: GERBER, GARDEN GOURMET, NESCAFÉ czy NESPRESSO. W ostatnich latach firma znacząco powiększyła swoje portfolio o marki odżywek, witamin i suplementów diety, m.in.: VITAL PROTEINS, SOLGAR, co odzwierciedla kierunek jej rozwoju.
Nestlé Polska to firma oparta na wiedzy, troszcząca się o swoich pracowników, którzy mają wpływ i mogą wspólnie zmieniać przyszłość. Swoim pracownikom daje różnorodne możliwości rozwoju kariery w Polsce, jak i zagranicą w ramach jednej organizacji.
Nestlé wyzwala moc jedzenia, by podnosić jakość życia każdego z nas oraz przyszłych pokoleń.
Przeczytaj także
EFSA stwierdziła, że sacharyna jest bezpieczna do spożycia przez ludzi i zwiększyła dopuszczalne dzienne spożycie(ADI) z 5 do 9 mg/kg masy ciała na dobę, zgodnie z opublikowaną opinią naukową.
Zakończył się FoodFakty Summit food4tomorrow - projekt, w którym nauka i biznes, i administracje jednocześnie byli prelegentami, uczestnikami, ale równocześnie były gospodarzami wydarzenia.Wydarzenie miało na celu omówienie kluczowych kwestii związanych z bezpieczeństwem żywnościowym, innowacjami w produkcji żywności oraz perspektywami dla polskiej żywności. Obejmowało ponad 20 merytorycznych sesji w 5 ścieżkach tematycznych, sesje plenarne z panelami dyskusyjnymi, warsztaty i wiele form networkingu.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) opublikowały wspólny dokument opisujący czym powinna charakteryzować się dieta, którą uznać można za zdrową.