Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zmniejszenie częstości występowania chorób przenoszonych drogą pokarmową i chorób jelitowych jest priorytetem zdrowia publicznego. Inicjatywa Healthy People 2030 ustanowiła cele dotyczące zmniejszenia zachorowań na zakażenia bakteriami Campylobacter, Listeria, Salmonella i Escherichia coli (STEC) wytwarzającymi toksynę Shiga. Aby ocenić postęp w realizacji celów tej inicjatywy, sieć aktywnego nadzoru nad chorobami przenoszonymi drogą pokarmową (FoodNet) CDC monitoruje zakażenia wywoływane przez osiem patogenów powszechnie przenoszonych za pośrednictwem żywności.
W opublikowanym przez CDC raporcie podsumowano wstępne dane z nadzoru z 2023 r. i opisano zmiany częstości występowania w porównaniu ze średnią roczną częstością występowania w latach 2016–2018, czyli okresie odniesienia stosowanym w Healthy People 2030.
Co ujawnił raport?
W 2023 r. częstość występowania nabytej w USA kampylobakteriozy, zakażenia Escherichia coli wytwarzającą toksynę Shiga, jersiniozy, wibriozy i cyklosporiozy wzrosła, podczas gdy częstość występowania listeriozy, salmonellozy i shigelozy pozostała stabilna w porównaniu z częstością występowania w latach 2016–2018, czyli w punkcie odniesienia stosowanym do śledzenia postępów w realizacji federalnych celów ograniczania zachorowań.
W 2023 r. częstość występowania i odsetek zakażeń zdiagnozowanych za pomocą niezależnych od hodowli testów diagnostycznych (CIDT) zgłoszonych do FoodNet nadal rosły, a odsetek przypadków, w których uzyskano izolat, zmniejszył się, co wpłynęło na obserwowane trendy w częstości występowania. Ponieważ CIDT umożliwiają diagnozę infekcji, które wcześniej pozostałyby niezauważone, brak postępu w kierunku celów redukcji zachorowań może odzwierciedlać zmiany praktyk diagnostycznych, a nie rzeczywisty wzrost zachorowań.
Konieczny jest ciągły nadzór w celu monitorowania wpływu zmian praktyk diagnostycznych na trendy chorobowe, a ukierunkowane działania profilaktyczne są potrzebne do osiągnięcia celów redukcji zachorowań.
Przeczytaj także
W 2023 roku Szwecja zmagała się z intensywną falą zakażeń Salmonellą, wywołującą poważne problemy zdrowotne i ekonomiczne, oraz niedoborem jaj.
Eksperci zauważyli ciągłą cyrkulację wirusa HPAI u dzikich ptaków w Europie przez cały rok, choć w niewielkich ilościach. Zalecili wzmocnienie nadzoru w związku z kolejnym sezonem grypy.
Najnowszy raport HPSC pokazuje zmiany w liczbie zakażeń w Irlandii na początku 2024 roku, z rosnącymi przypadkami listeriozy i wirusowego zapalenia wątroby oraz spadkiem zakażeń Salmonellą i Escherichia coli