Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europa odnotowała najniższą liczbę przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu i dzikiego ptactwa od 2019/2020 r., a ryzyko dla ogółu społeczeństwa pozostaje niskie. Oto główne ustalenia najnowszego raportu na temat grypy ptaków opracowanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz laboratorium referencyjne UE (EURL), opartego na zgłoszonych danych z okresu od kwietnia do czerwca 2024 r.
Poprawa sytuacji w Europie może być związana z kilkoma czynnikami i wymaga dalszych badań.
Mogą one obejmować:
Eksperci zauważyli ciągłą cyrkulację wirusa HPAI u dzikich ptaków w Europie przez cały rok, choć w niewielkich ilościach. Zalecili wzmocnienie nadzoru w związku z kolejnym sezonem grypy.
Po raz pierwszy od wielu lat Australia zgłosiła przypadki HPAI. Różne podtypy krążące w Australii nie są obecnie zgłaszane w pozostałych częściach świata.
Eksperci zauważyli nieoczekiwaną różnorodność ssaków dotkniętych HPAI, a także różnymi genotypami wirusa krążącymi wśród drobiu, dzikiego ptactwa i ssaków w Ameryce Północnej. Bezpośrednia transmisja z bydła na bydło nie została jeszcze potwierdzona, podczas gdy surowe mleko od krów zostało zaobserwowane jako nowa, nieoczekiwana droga transmisji. Obecne dowody wskazują, że przemysłowa pasteryzacja odgrywa znaczącą rolę w inaktywacji wirusa HPAI w surowym mleku krów.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Jest mało prawdopodobne, aby proponowany tymczasowy NDP stwarzał zagrożenie dla zdrowia konsumentów.
Testowanie ATP jest jednym z najważniejszych aspektów kontroli jakości i monitorowania higieny w wielu zakładach produkcyjnych. Wdrażanie testów ATP codziennie lub co tydzień może poważnie obniżyć koszty produkcji, poprawić warunki pracy i zapewnić sterylne warunki dla przemysłu w zakresie zdrowia ludzi i zwierząt
Do konsultacji został przekazany projekt rozporządzenia dobrostanowego wydłużający okres na uzyskanie przez rolników certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w systemie jakości QMP (dotyczy bydła mięsnego) lub QAFP (dotyczy świń i drobiu rzeźnego). Wymogi systemów QAFP i QMP obejmują m.in. ograniczenie wykorzystania antybiotyków w chowie tych zwierząt.