Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Segment produktów opartych na białkach roślinnych, tak zwanych produktów plant-based pozostaje od kilku lat najdynamiczniej rosnącą kategorią żywności. Mimo szerokiej debaty dotyczącej nazewnictwa oraz wartości takich produktów, to już nie jest trend, jest on już pełnowymiarowym segmentem.
Wiele krajów świadomie obiera ścieżkę rozwoju i wsparcia systemowego produktów opartych na zamiennikach białek odzwierzęcych. Jak jest w Polsce?
Takie pytanie postawili sobie autorzy opracowania. Zadanie zostało finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO i zrealizowane przy współpracy specjalistów Foodfakty wraz z Fundacją R&D Hub.
Niniejszy raport przedstawia jak najszerszą perspektywę oferty i możliwości wsparcia rozwoju produktów na bazie białek roślinnych w Polsce. Składa się on z trzech części:
CZĘŚĆ I - Potencjał naukowy, technologiczny i zaplecze R&D dla rozwoju rynku alternatyw białek odzwierzęcych w Polsce. Przegląd oferty naukowej, technologicznej , organizacyjnej dostępnej na polskim rynku
CZĘŚĆ II – Baza surowcowa i technologiczna dla branży alternatyw białek odzwierzęcych. Krajowa i globalna oferta surowcowa i technologiczna w Polsce. Analiza surowców i dodatków obecnie wykorzystywanych przez krajowych producentów
CZĘŚĆ III – Polski rynek gotowych produktów z kategorii plant-based. Perspektywa produktów produkowanych przez polskie firmy
Metodyka przyjęta podczas przygotowywania raportu:
W procesie przygotowywania raportu przejęto poniższe metody pozyskiwania informacji:
- Przegląd informacji na podstawie ogólnie dostępnych źródeł, w tym strony internetowe firm i instytucji, bazy danych, portale rządowe i instytucjonalne, a następnie tam, gdzie to było możliwe bezpośrednie potwierdzanie znalezionych informacji u źródła,
- Wywiady bezpośrednie z producentami produktów typu plant-based oraz dostawcami dla branży
- Wywiady z przedstawicielami uczelni i innych instytucji,
- Ankiety anonimowe oraz jawne przeprowadzone z szerokim gronem producentów i instytucji wsparcia producentów,
- Badania własne polegające na agregacji informacji o produktach dostępnych na rynku i szczegółowej analizie pozyskiwanych danych w narzędziu ProBase360.
W raporcie skupiono się szczególnie na możliwościach polskich instytucji publicznych w kontekście przyszłych projektów B+R. Raport ma charakter długofalowy i cykliczny – zapraszamy serdecznie do kontaktu instytucje, jeśli zabrakło ich w niniejszym opracowaniu.
Mamy nadzieję, że spostrzeżenia, wnioski oraz analizy posłużą producentom, instytucjom centralnym, naukowym i komercyjnym w celu zwiększenia efektywności wsparcia dla rozwoju rynku alternatyw białek zwierzęcych.
Przeczytaj także
Wg badania przeprowadzonego przez USDA konsumenci uważają, że roślinne alternatywy mięsa nie niosą ze sobą takiego samego ryzyka patogenów jak mięso.
Zgodnie z komunikatem Food Safety Agency (Pty) Ltd w Republice Południowej Afryki zajęte mają zostać produkty analogowe do produktów mięsnych znajdujące się w sprzedaży, których nazwy kojarzone są z produktami typowo mięsnymi.
Unikalna metoda obróbki grzybów umożliwia stworzenie pierwszego masła mykoproteinowego. Nowa technologia otworzyła wiele perspektyw dla zastosowań produktów o wysokiej zawartości tłuszczu alternatywnych produktów mlecznych.