Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wg badania przeprowadzonego przez USDA konsumenci uważają, że roślinne alternatywy mięsa nie niosą ze sobą takiego samego ryzyka patogenów jak mięso. Wielu z nich jest przekonanych, że żywność pochodzenia roślinnego jest minimalnie przetworzona, zdrowsza i ma lepsze wartości odżywcze niż podobne produkty pochodzenia zwierzęcego.
Prof. J. Luchansky, ekspert USDA podkreśla, że chociaż nastąpiła poprawa jakości roślinnych alternatyw mięsa, to niestety niewiele jest danych na temat bezpieczeństwa takiej żywności, ponieważ odnosi się ona do patogenów drobnoustrojowych.
Konsumenci na ogół (i słusznie) uważają burgery na bazie mięsa za surowe i wymagające obróbki termicznej przed spożyciem. Natomiast wielu z nich uważa, że burgery roślinne nie są surowe, ponieważ zawierają materiał roślinny, a niektóre rośliny można jeść na surowo.
W rzeczywistości rośliny mogą czasami zawierać wysokie poziomy patogenów przenoszonych przez żywność i dlatego hamburgery roślinne należy traktować tak, jak na przykład surową mieloną wołowinę.
Naukowcy z USDA zalecają by w obchodzeniu się z żywnością plant-based przestrzegać zasady Four C’s of Food Safety – (Cook, Clean, don’t Cross contaminate, and Chill), tzn. poddawać obróbce termicznej (> 70 °C), utrzymywać czystość, nie dopuszczać do zakażeń krzyżowych, przechowywać w warunkach chłodniczych. Stosując tą zasadę można znacznie zmniejszyć – ale nie wyeliminować – ryzyko chorób przenoszonych przez żywność.
Źródło: https://www.usda.gov/media/blog/2022/07/27/safetys-sake-handle-plant-based-meat-alternatives-safely
Przeczytaj także
Końcem czerwca we Francji został wprowadzony zakaz stosowania nazw kojarzonych z mięsnymi produktami w stosunku do ich roślinnych odpowiedników. Powodem tej legislacji było domniemane wprowadzanie konsumentów w błąd. Sprawdziliśmy, czy Polscy konsumenci i konsumentki miewają problemy z rozróżnieniem obu kategorii produktów, pytając, czy kiedykolwiek kupili roślinne alternatywy mięsa zamiast produktów mięsnych.
Firma Eat Just, która wykorzystuje najnowocześniejszą naukę i technologię do misji tworzenia zdrowszej, bardziej zrównoważonej żywności, poinformowła, że kluczowy składnik produkowanego przez nich roślinnego zamiennika jajka uzyskał aprobatę Komisji Europejskiej.
Chociaż światowy rynek zamienników nabiału już od kilku lat konsekwentnie rośnie, to wciąż jest na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju.