Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA opublikowała raport na temat pozostałości pestycydów w żywności w Unii Europejskiej. Daje on obraz poziomu pozostałości występujących w wybranych powszechnie spożywanych produktach.
Duża liczba analizowanych próbek
W 2022 r. w Unii Europejskiej (UE) pobrano bezprecedensową liczbę 110 829 próbek żywności, co oznacza wzrost o jedną czwartą w porównaniu z 2021 r. Wyniki pokazują, że 96,3% próbek mieściło się w prawnie dozwolonych poziomach. W podzbiorze 11 727 próbek przeanalizowanych w ramach skoordynowanego programu kontroli UE (EU MACP) 98,4% mieściło się w dopuszczalnych granicach.
Ustalenia programu koordynowanego przez UE
EU MACP analizuje próbki pobrane losowo z 12 produktów spożywczych. W roku 2022 były to jabłka, truskawki, brzoskwinie, wino (czerwone i białe), sałaty, kapusta głowiasta, pomidory, szpinak, ziarno owsa, ziarno jęczmienia, mleko krowie i tłuszcz wieprzowy.
Spośród próbek przeanalizowanych w ramach programu koordynowanego przez UE:
Trendy w zakresie pozostałości w 12 analizowanych produktach spożywczych
Co trzy lata pobiera się próbki z tego samego koszyka produktów, wykazując tendencję wzrostową lub spadkową dla poszczególnych towarów.
Ogólny wskaźnik przekroczenia, przy którym pozostałości pestycydów przekraczających NDP nieznacznie spadł z 2% w 2019 r. do 1,6% w 2022 r.
W porównaniu z 2019 r. i 2016 r. wskaźnik przekroczenia spadł w przypadku jabłek, brzoskwiń, truskawek, wina i słoniny; w przypadku szpinaku wartość ta spada od 2019 r.
W 2022 r., podobnie jak w latach 2019 i 2016, nie znaleziono żadnych próbek mleka krowiego zawierających pozostałości powyżej NDP.
Przekroczenia wzrosły w przypadku kapusty głowiastej, pomidorów, sałaty, jęczmienia i ziaren owsa.
Pełne dane można przeglądać za pomocą naszego interaktywnego narzędzia do wizualizacji
Szczegółowe wyniki wszystkich programów kontroli są dostępne na stronie internetowej EFSA za pośrednictwem interaktywnego narzędzia do wizualizacji danych, udoskonalanego z roku na rok, aby dane były bardziej dostępne dla osób niebędących specjalistami.
Link: https://multimedia.efsa.europa.eu/pesticides-report-2022/
Raport roczny EFSA zawiera zharmonizowane i porównywalne dane zebrane w ramach skoordynowanego programu UE, a także dane zebrane w ramach krajowych działań kontrolnych prowadzonych przez poszczególne państwa członkowskie UE, Norwegię i Islandię. Krajowe programy kontroli opierają się na ryzyku i dostarczają ważnych informacji osobom zarządzającym ryzykiem, ale nie dają statystycznie reprezentatywnego obrazu poziomów pozostałości w żywności dostępnej na rynku w całej Unii Europejskiej.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Zastosowanie nowych TEF do ograniczonego zestawu stężeń substancji chemicznych podobnych do dioksyn mierzonych w ludzkim mleku i owocach morza wskazuje, że całkowite równoważniki toksyczności będą zazwyczaj niższe niż w przypadku stosowania TEF z 2005 r.
WHO dokonała przeglądu danych toksykologicznych i powiązanych oraz w celu oszacowania akceptowalnych dziennych pobrań (ADI) i ostrych dawek referencyjnych (ARfD) pestycydów dla ludzi.
Z najnowszego raportu EFSA wynika, że poziomy pozostałości leków weterynaryjnych i innych substancji występujących u zwierząt i żywności pochodzenia zwierzęcego w Unii Europejskiej pozostają niskie.