Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
WHO dokonała przeglądu danych toksykologicznych i powiązanych oraz w celu oszacowania akceptowalnych dziennych pobrań (ADI) i ostrych dawek referencyjnych (ARfD) pestycydów dla ludzi. Raport ten zawiera informacje na temat ADI, ARfD, maksymalnych poziomów pozostałości i ogólnych zasad oceny pestycydów. Oraz zalecenia ustalone podczas spotkania, które obejmują dalsze badania i informacje, do wykorzystania przez rządy i odpowiednie agencje oraz inne zainteresowane strony.
Coroczne wspólne spotkanie Panelu Ekspertów FAO ds. pozostałości pestycydów w żywności i środowisku oraz Podstawowej Grupy Oceniającej ds. Pozostałości Pestycydów (JMPR) WHO odbyło się w dn. 19-28 września 2023 r. w Waszyngtonie. Spotkanie odbyło się zgodnie z zaleceniami poprzednich Spotkań i zaakceptowanymi przez organy zarządzające FAO i WHO, że badania powinny zostać podjęte wspólnie przez ekspertów w celu oceny ewentualnych zagrożeń dla ludzi wynikających z występowania pozostałości pestycydów w żywności.
Podczas spotkania Panel Ekspertów FAO był odpowiedzialny za przegląd wzorców stosowania pestycydów (stosowanie dobrych praktyk rolniczych), danych na temat chemii i składu pestycydów oraz metod analizy pozostałości pestycydów, a także za oszacowanie maksymalnych poziomów pozostałości, które mogą wystąpić w wyniku stosowania pestycydów zgodnie z dobrymi praktykami stosowania w rolnictwie. Podstawowa Grupa Oceniająca WHO była odpowiedzialna za przegląd danych toksykologicznych i powiązanych oraz za oszacowanie, tam gdzie to możliwe i właściwe, akceptowalnych dziennych dawek (ADI) i dawek referencyjnych (ARfD) pestycydów dla ludzi.
Szczegółowy raport można pobrać tutaj - LINK
Źródło: WHO
Przeczytaj także
Z najnowszego raportu EFSA wynika, że poziomy pozostałości leków weterynaryjnych i innych substancji występujących u zwierząt i żywności pochodzenia zwierzęcego w Unii Europejskiej pozostają niskie.
W niniejszym raporcie opisano wyniki tego spotkania ekspertów, a zawarte w nim porady są przydatne zarówno dla osób oceniających ryzyko, jak i zarządzających ryzykiem na poziomie krajowym i międzynarodowym, a także dla osób w przemyśle spożywczym pracujących nad kontrolą zagrożenia u drobiu.
W 2021 r. w Unii Europejskiej pobrano łącznie 87 863 próbek żywności. Ogólny wskaźnik przekraczania NDP przez pozostałości pestycydów wzrósł z 1,4% w 2018 r. do 2,1% w 2021 r. Z wyłączeniem grejpfrutów średni wskaźnik przekroczenia NDP wyniósł 1,4% w 2021 r., tyle samo co w 2018 r.