Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ciągu ostatniego miesiąca usłyszałem wiele różnych sformułowań na temat odwołań od decyzji organów administracji nakładających kary na przedsiębiorców. Część z nich nie ma nic wspólnego z prawdą, co więcej stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami, część jednak jest prawdziwa, ale nie do końca. W niniejszym cyklu będę chciał rozwiać państwa wątpliwości w tym temacie i odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Tak jak napisałem na wstępie te pytania, czy też zagadnienia, które będę opisywał, pochodzą od Państwa.Nie odwołuję się od nałożonej na mnie kary, bo jak się odwołam to mogę dostać wyższą?
Stwierdzenie to jest nieprawdziwe, a co więcej jest sprzeczne z obowiązującym prawem. W postępowaniu administracyjnym obowiązuje zasada zakazu reformationis in peius. Co to znaczy?
Postępowanie prowadzone przez organy kontroli to jest postępowanie administracyjne, które uregulowane jest w Kodeksie postępowania administracyjnego. Oznacza to, iż organy prowadzące postępowanie muszą przestrzegać przepisów kodeksu. Sprawa odwołań od decyzji uregulowana jest w rozdziale 10 Kodeksu postępowania administracyjnego, który zatytułowany jest po prostu „odwołania”.
W tymże rozdziale znajduje się artykuł 139, który brzmi: „Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny”. Tłumacząc to na bardziej przystępny język organ odwoławczy przykładowo Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, co do zasady, nie może zmienić kary nałożonej przez Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczej na wyższą.
W związku z tym nie należy się obawiać składania odwołania, w najgorszym wypadku nasze odwołanie nie zostanie uwzględniony i organ odwoławczy utrzyma w mocy karę nałożoną na nas przez organ pierwszej instancji. Czyli przykładowo Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nałożył na nas (nasze przedsiębiorstwo) karę dwadzieścia tysięcy złotych, my złożyliśmy odwołanie, które nie zostało uwzględnione, czyli utrzymana w mocy została decyzja organu pierwszej instancji. Oznacza to, że musimy zapłacić wcześniej nałożoną na nas karę.
Co istotne wniesienie odwołania powoduje, że nie musimy od razu płacić kary. Karę zapłacimy dopiero po zakończeniu postępowania przez organ odwoławczy, o ile oczywiście decyzja zostanie utrzymana w mocy.
Przeczytaj także
5 lipca 2023 roku przejdzie do historii jako bardzo ważna data w kontekście Zielonego Ładu. Tego dania Komisja Europejska przyjęła pakiet środków na rzecz zrównoważonego wykorzystania kluczowych zasobów naturalnych, zwiększający również odporność systemu żywnościowego i rolnictwa w UE.
Co jakiś czas pojawiają się w środkach masowego przekazu informacje o wycofaniu poszczególnych partii jakiegoś produktu z uwagi na wykrycie podwyższonego poziomu danej substancji, czy też ostrzeżenia o możliwej obecności ciała obcego w produkcie. W tym artykule przybliżę Państwu ten temat.
Znowelizowano przepisy stawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o ochronie roślin przed agrofagami. Zmiana m.in. poszerzyła uprawnienia pracowników Inspekcji w zakresie kontroli