Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Prognozy Dairy Australia
O ile w Nowej Zelandii produkcja mleka w sezonie 2018/2019 ma być o kilka procent większa, to wg prognoz Dairy Australia, produkcja mleka w Australii w bieżącym sezonie ma być o 5-7% niższa od notowanej w sezonie 2017/2018, co oznacza, że po raz pierwszy od sezonu 1995/1996 ukształtuje się na poziomie poniżej 9 mln t.
Susza główną przyczyną
Prognozowany spadek związany jest przede wszystkim z występującą suszą, która wpływa na dostępność pasz objętościowych, wzrost kosztów pasz treściwych i cen wody. Przypominajmy, że w 2017 r. Australia była czwartym największym eksporterem odtłuszczonego mleka w proszku i piątym eksporterem serów na świecie.
Przeczytaj także
Według wstępnych danych MF (za MRiRW) w pierwszych ośmiu miesiącach 2018 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski wyniosła 1398 mln EUR i była o 0,1% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Podobna wartość eksportu wynikała przede wszystkim z większego wolumenu sprzedaży, podczas gdy ceny większości wyrobów były niższe.
Według wyliczeń Banku BGŻ BNP Paribas, na podstawie danych GUS, w 2017 r. na produkty mleczarskie jedna osoba w gospodarstwie domowym w Polsce wydała średnio 456,24 zł czyli o 7,8% więcej niż przed rokiem.
Według danych Pont-Info w I połowie 2018 r. przychody firm zajmujących się przetwórstwem mleka zwiększyły się w relacji rocznej o 1,3%, jednak koszty działalności wzrosły w większym stopniu, o 3,3%. W konsekwencji większość wskaźników rentowności branży była niższa od notowanej w I poł. 2017 r. Warto zauważyć, że ostatni raz niższą rentowność w I połowie roku zakłady mleczarskie odnotowały w 2008 r.