Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA rozszerza bazę danych dotyczących spożycia żywności o nową partię danych zebranych w ramach projektu EU Menu.
Nowa wersja obejmuje dziewięć dodatkowych badań żywieniowych przeprowadzonych w sześciu krajach - Austrii, Belgii, na Cyprze, w Grecji, Holandii i Słowenii. Badania dostarczają nowych informacji we wszystkich grupach wiekowych objętych projektem EU Menu - niemowlęta, małe dzieci, młodzież, dorosłych, osoby starsze i grupy specjalne. Po raz pierwszy statystyki są podzielone według płci.
Cel projektu
Celem projektu "Menu EU" jest zebranie wysokiej jakości, zharmonizowanych danych z państw członkowskich, obejmujących wszystkie grupy wiekowe od trzech miesięcy do 74 lat. Standaryzacja sposobu gromadzenia danych ułatwia porównywanie informacji i poprawia jakość ocen ryzyka przeprowadzanych przez EFSA, które opierają się na informacjach żywieniowych.
Sofia Ioannidou, kierownik projektu "EU Menu", powiedziała: "To opracowanie zwiększa udział zharmonizowanych informacji w bazie danych. Oznacza to, że ponad połowa badań obejmujących niemowlęta, małe dzieci, młodzież, dorosłych i specjalne grupy została przeprowadzona z wykorzystaniem metodologii EU Menu.
Dzięki zaangażowaniu partnerów EFSA w państwach członkowskich projekt nadal osiąga duże postępy".
Ocena ryzyka
Baza danych dotycząca spożycia żywności odgrywa kluczową rolę w ocenie ryzyka związanego z ewentualnymi zagrożeniami związanymi z żywnością, umożliwiając oszacowanie narażenia konsumentów na zagrożenia, co stanowi zasadniczy krok w procesie oceny ryzyka.
Od 2011 r. EFSA zapewniła wsparcie finansowe i wskazówki dotyczące gromadzenia danych dla 21 państw w ramach projektu EU Menu. Do tej pory 11 państw wypełniło 17 badań. Dodatkowe badania zostaną dodane do bazy danych EFSA w nadchodzących latach.
Kompleksowa europejska baza danych EFSA na temat konsumpcji żywności
Wydanie specjalne na temat zbiorów danych dotyczących menu UE w Dzienniku EFSA
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
EFSA opublikowała dokument programowy wskazujący działania Agencji w celu realizacji strategii zapewniających bezpieczeństwo żywności w UE.
EFSA uruchamia konsultacje w sprawie oświadczenia dotyczącego sposobu przeprowadzania i opisywania techniki analizy sekwencji całego genomów (WGS) mikroorganizmów dodawanych do żywności i pasz.
Naukowcy oszacowali tolerowaną tygodniową dawkę pobrania glinu na 1 mg substancji na kg masy ciała. Twierdzą przy tym, że u znacznej części populacji europejskiej dawka ta jest regularnie przekraczana…