Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
FDA - Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaprezentowała projekt wytycznych dla przemysłu w sprawie poziomów dla ołowiu w przetworzonej żywności przeznaczonej dla niemowląt i dzieci poniżej drugiego roku życia. Ma to na celu zmniejszenie potencjalnych skutków zdrowotnych spowodowanych narażeniem na ołów wśród tej wrażliwej populacji. Proponowane poziomy skutkowałyby znacznym ograniczeniem narażenia na ołów z żywności przy jednoczesnym zapewnieniu dostępności pożywnej żywności. Jest to część programu „Closer to Zero”, który określa oparte na nauce podejście FDA do ciągłego zmniejszania narażenia na ołów, arsen, kadm i rtęć do możliwie najniższych poziomów w żywności spożywanej przez niemowlęta i małe dzieci.
Żywność objęta tym projektem wytycznych, to żywność przetworzona, jak: żywność pakowana w słoiki, woreczki, pojemniki i pudełka, przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci w wieku poniżej dwóch lat.
Projekt wytycznych zawiera następujące dopuszczalne poziomy:
FDA stwierdziła, że te poziomy mają być osiągalne, gdy zostaną podjęte środki w celu zminimalizowania obecności ołowiu i oczekuje, że przemysł będzie dążył do ciągłej redukcji tego zanieczyszczenia. Poziomy działania to jedno z narzędzi regulacyjnych, które FDA stosuje w celu obniżenia poziomu zanieczyszczeń chemicznych w żywności, gdy określony poziom zanieczyszczenia jest nieunikniony, na przykład z powodu czynników środowiskowych.
Aby zidentyfikować poziomy działania dla kategorii żywności, agencja wzięła pod uwagę między innymi poziom ołowiu, który może znajdować się w żywności bez narażenia dietetycznego przekraczającego tymczasowy poziom referencyjny FDA.
Tak jak owoce, warzywa i zboża łatwo wchłaniają niezbędne składniki odżywcze ze środowiska, tak żywność ta pochłania również zanieczyszczenia, takie jak ołów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Obecność zanieczyszczeń nie oznacza jednak, że żywność jest niebezpieczna do spożycia.
FDA wyjaśniła, że obecność zanieczyszczeń nie oznacza, że żywność jest niebezpieczna do spożycia. Zamiast tego oceniono poziom zanieczyszczenia w żywności i narażenie na podstawie spożycia, aby określić, czy żywność stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Przeczytaj także
Projekt określa środki spożywcze, do których są obligatoryjnie dodawane witaminy lub składniki mineralne oraz ich maksymalne poziomy, w szczególności w odniesieniu do suplementów diety
Komisja jest gospodarzem pierwszego europejskiego panelu obywatelskiego w Brukseli, podczas którego obywatele mogą wyrazić swoją opinię na temat tego, jak zintensyfikować działania na rzecz ograniczenia marnotrawienia żywności w UE.
Po raz kolejny do katalogu nowej żywności został wpisany środek spożywczy pochodzący od owadów. Nowa żywność może być stosowana m.in. w herbatnikach, sosach i zupach