Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
FSA opublikowała dwa raporty z badań, jeden szacujący, że przestępstwa związane z żywnością kosztują brytyjską gospodarkę do 2 mld GBP rocznie, a drugi zawiera zalecenia dotyczące zapobiegania przestępstwom żywnościowym.
The Cost of Food Crime – co ujawnił raport FSA?
W niedawno opublikowanym raporcie FSA - The Cost of Food Crime oszacowano, że koszty oszustw związanych z żywnością, jakie ponoszą konsumenci, przedsiębiorstwa i rząd, wynoszą od 410 mln GBP do 1,96 mld GBP rocznie. Skala przestępstw żywnościowych odpowiada od 0,07% do 0,33% obrotu brytyjskiego przemysłu spożywczego każdego roku (BEIS, 2021).
Szacuje się, że koszt każdego przypadku przestępstwa związanego z żywnością wynosi od 16 tys. do 151 tys. GBP w przypadku małych spraw i od 423 tys. do 7,2 mln GBP w przypadku poważnych przypadków przestępstw, w zależności od żywności i rodzaju przestępstwa. Sprawy dotyczące mięsa lub napojów alkoholowych kosztują zwykle więcej. Niektóre z najbardziej kosztownych dużych przypadków dotyczyły nielegalnego marnowania mięsa i ryb, które nie nadawały się do spożycia, co wynikało z dużej podaży takiej żywności.
Jak zapobiegać przestępstwom związanym z żywnością?
Drugi raport FSA, zatytułowany Jak zapobiegać przestępstwom związanym z żywnością, podkreśla sposoby uzupełnienia istniejących w Wielkiej Brytanii działań w zakresie zapobiegania oszustwom w branży spożywczej i wzmocnienia linii obrony przed oszustami. Ogólnie rzecz biorąc, w raporcie stwierdzono, że priorytetem powinno być rozwiązanie problemu przejścia od wykrywania oszustw w żywności do strategii zapobiegania na poziomie podmiotów działających na rynku spożywczym.
FSA powołała Grupę Roboczą ds. Nadużyć w Żywności, aby zbadać, w jaki sposób można ulepszyć publiczno-prywatną reakcję na przestępstwa związane z żywnością, nazywając przedsiębiorstwa „pierwszą linią obrony”. Grupa robocza zgodziła się co do potrzeby:
Źródło:
https://www.food.gov.uk/research/the-cost-of-food-crime-phase-2-results
https://www.food.gov.uk/research/executive-summary-what-works-to-prevent-food-fraud
Przeczytaj także
W Sewilli, w wyniku przeprowadzonych dwóch operacji kontrolnych, przejęto ponad 74 tony skradzionych oliwek.
W ramach Programu Zapobiegania Botanicznym Fałszerstwom (BAPP) opublikowano wytyczne laboratoryjne, ukierunkowane na wykrywanie zafałszowań olejku eterycznego z lawendy.
Nowe przepisy mają na celu obniżenie wartości dopuszczalnych dla obu substancji o ok. 20%. Podmioty działające na rynku spożywczym będą miały dwa lata na dostosowanie się do tych nowych limitów.