Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Cząsteczki o nieznanym działaniu
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie w Almerii w Hiszpanii dowodzi, że z plastikowych opakowań mogą przypadkowo przedostawać się do produktów spożywczych nieprzewidziane substancje. Jednoczesne zastosowanie kilku technik analitycznych pozwoliło na detekcję cząsteczek dotąd nie wykrywalnych innymi metodami, których wpływ na zdrowie człowieka nie jest znany. Okazało się, że związki te mogą niejako „przy okazji” migrować do żywności z plastików, do których dodawane są substancje mające przedłużać okres przydatności do spożycia.
Regulacje unijne
W Unii Europejskiej materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością podlegają ścisłym regulacjom. „Dodawane do nich substancje powinny być dokładnie przebadane, by mieć pewność, że dany ich poziom nie wpłynie negatywnie na zdrowie konsumentów. W procesie produkcji plastików stosować można jedynie dodatki zaakceptowane przez UE, jednak nasze badanie wskazuje, że z opakowań mogą migrować również inne związki chemiczne”, mówi María Jesús Martínez Bueno, jedna z autorów publikacji.
Dodatki do plastików
Materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością mogą zawierać różne związki dodatkowe o odmiennych właściwościach, m.in. przeciwutleniacze, substancje o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym, klarującym, zapobiegającym parowaniu czy stabilizującym. Natomiast nieprzewidziane przedostawanie się substancji z opakowań do żywności może być wywołane wieloma czynnikami, takimi jak procesy degradacji plastiku, interakcje ze składnikami produktu czy pierwotne zanieczyszczenia surowców, z których wykonano opakowanie.
Spektrometria mas
Hiszpańscy badacze wykorzystali w swojej pracy wystandaryzowane metody służące do analizy poziomu migracji, oparte o spektrometrię mas o wysokiej rozdzielczości, która pozwala na separację i dokładny pomiar masy jonów, które generowane są po rozbiciu cząsteczki za pomocą odpowiedniego źródła energii. Wykryto siedem substancji, mogących przypadkowo migrować z plastikowych opakowań: diakrylan glikolu tripropylenowego, 10-heneikozen, octan α-tokoferolu, N,N-dietyldodekanamid, N-[(9Z)-9-Oktadeken-1-yl]acetamid, 1-palmitoiloglicerol oraz stearynian glicerolu.
Źródła:
Przeczytaj także
Podczas gdy farby drukarskie mają niewielki wpływ na całkowitą wagę opakowania, to ich znaczenie w zakresie wartości rozpoznawczej opakowania lub informacyjnej nie może być przeceniane...
Nowa, opracowana w Danii metoda służaca do wykrywania szkodliwych substancji chemicznych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (ang. food contact materials – FCMs) wyprodukowanych z papieru oraz kartonu...
Jakie wymagania winno spełniać bezpieczne opakowanie żywności? Przede wszystkim ma zapewnić pełną ochronę zapakowanej żywności przed czynnikami zewnętrznymi jak: wilgoć, temperatura, promieniowanie.