Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od marca do czerwca 2024 roku zgłoszono 42 przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Europie, w tym 15 u ptaków hodowlanych i 27 u dzikich ptaków. Choć liczba przypadków jest najniższa od 2019 roku, wirus nadal krąży wśród dzikich ptaków. Większość zakażeń drobiu była wynikiem pośredniego kontaktu z dzikimi ptakami. Zaleca się monitoring i nadzór nad sytuacją w związku z nadchodzącym sezonem ptasiej grypy.
W USA nowy genotyp wirusa A(H5N1) wykryto w ponad 130 stadach bydła w 12 stanach, głównie w mleku. Po raz pierwszy wirus wykryto również u alpaki i morsa. Australia zgłosiła przypadki HPAI, co nie miało miejsca od wielu lat.
Od marca do czerwca 2024 roku zgłoszono 14 przypadków zakażeń u ludzi: w Wietnamie, Australii, USA, Chinach, Indiach i Meksyku. Większość przypadków była wynikiem kontaktu z drobiem, targami drobiu lub bydłem mlecznym. W Meksyku odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny wirusa A(H5N2).
Raport EFSA wskazuje na niskie ryzyko zakażenia dla ogółu społeczeństwa w Europie, ale zaleca ostrożność w kontaktach z zakażonymi zwierzętami lub zanieczyszczonym środowiskiem. Zaleca się również zwiększenie nadzoru w nadchodzącym sezonie grypowym.
Publikacje EFSA:
Avian influenza overview March–June 2024
Avian flu: cases on the decline in Europe, surveillance recommended in view of upcoming season
Przeczytaj także
Pseudomonas obecne na żywności mogą nie tylko powodować psucie się produktów, lecz także stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na ich potencjalną oporność na antybiotyki.
W 2023 roku Szwecja zmagała się z intensywną falą zakażeń Salmonellą, wywołującą poważne problemy zdrowotne i ekonomiczne, oraz niedoborem jaj.
Najnowszy raport HPSC pokazuje zmiany w liczbie zakażeń w Irlandii na początku 2024 roku, z rosnącymi przypadkami listeriozy i wirusowego zapalenia wątroby oraz spadkiem zakażeń Salmonellą i Escherichia coli