Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA opublikowała raport techniczny w związku z wielonarodowym ogniskiem zakażeń Salmonellą Enteritidis typu (ST)11 związanego z produktami z mięsa drobiowego w UE oraz Wielkiej Brytanii.
Kontekst wydarzenia
W dn. 9 czerwca 2020 r. Public Health England, Public Health Wales i Public Health Scotland zgłosiły za pośrednictwem EPIS - systemu informacji o epidemiach ECDC 65 przypadków zakażeń Salmonellą Enteritidis (daty próbek od 5 września 2018 r. do 22 maja 2020 r.). Prawie połowa przypadków - 30/65 (46%) miało daty próbek zgłoszone od kwietnia 2020. Przypadki zachorowań odnotowano w całym kraju, a z tego 54% stanowili mężczyźni, natomiast mediana wieku wynosiła 16 lat (zakres 0-87 lat). Jeden z zakażonych zgłosił podróż do Francji i jeden na Cypr.
Panierowane produkty z kurczaka źródłem zakażeń
W okresie od maja 2018 r. do grudnia 2020 r. zgłoszono 193 przypadki zakażenia ludzi Salmonellą Enteritidis typu sekwencyjnego (ST)11, które zgłoszono w: Danii (2), Finlandii (4), Francji (33), Niemczech (6), Irlandii (12), Holandii (3), Polsce (5), Szwecji (6) i Zjednoczonym Królestwie (122). Jeden na pięć przypadków był hospitalizowany. Odnotowano jeden zgon. 50% przypadków dotyczyło dzieci w wieku ≤ 18 lat. Najnowszy przypadek został zgłoszony przez Zjednoczone Królestwo w grudniu 2020 r. Badania epidemiologiczne przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały zwiększone ryzyko zakażenia S. Enteritidis związane ze spożywaniem mrożonych produktów panierowanych z kurczaka.
W pięciu partiach produktów drobiowych niegotowych do spożycia (np. produktów panierowanych) stwierdzono dodatni wynik badania na obecność S. Enteritidis odpowiadającego szczepowi z ogniska. Trzy z nich zostały wyprodukowane przez Polskie Przedsiębiorstwo Przetwórcze B, gdzie S. Enteritidis nie została wykryta. Pięć pozytywnych partii zostało prześledzonych w odniesieniu do różnych dostawców mięsa, ubojni i/lub gospodarstw w Polsce. Niektóre z tych gospodarstw miały pozytywne wyniki badań na obecność S. Enteritidis w 2020 r. (brak typowania za pomocą sekwencjonowania całego genomu). Skąpe informacje na temat typowania dostępne dla produkcji pierwotnej nie pozwoliły na zidentyfikowanie mikrobiologicznego powiązania między gospodarstwami z wynikiem dodatnim a zanieczyszczonymi produktami. Dla produktów, których to dotyczyło, wdrożono środki kontroli (np. wycofanie z rynku, odzyskanie produktów od konsumentów).
Analiza sekwencjonowania całego genomu izolatów S. Enteritidis pochodzących z żywności i od ludzi potwierdziła istnienie klastra o 0-3 różnicach allelicznych poprzez grupowanie pojedynczych powiązań. To, w połączeniu z danymi epidemiologicznymi i identyfikowalnością sugeruje wspólne źródło(-a) w łańcuchu żywnościowym.
Nadal istnieje ryzyko zakażenia w związku ze spożyciem produktów drobiowych, których dotyczy choroba, zakupionych przed wycofaniem, jeśli produkty te nie zostały poddane odpowiedniej obróbce termicznej przed spożyciem. Nieznane źródło(-a) skażenia oraz identyfikacja innych serotypów Salmonelli i szczepów S. Enteritidis wskazują, że te produkty drobiowe stanowią powracające ryzyko zakażeń Salmonellą w UE i w Zjednoczonym Królestwie.
Szczegółowy raport EFSA - pobierz
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Od stycznia ubiegłego roku odnotowano 480 przypadków zatrucia pokarmowego Salmonella enteritidis, które były przyczyną co najmniej jednego zgonu. FSA potwierdziła, że zakażone mięso pochodziło z Polski.
Salmonella to rodzaj względnie beztlenowych, Gram-ujemnych bakterii należących do rodziny Enterobacteriacae, które zwykle posiadają peritrichalne orzęsienie i wykazują zdolność ruchu. Salmonella spp. obejmuje około 2541 różnych serotypów, z których każdy jest potencjalnie niebezpieczny dla człowieka.
FoodFakty NAWIGATOR – Salmonella – Zagrożenia występowania i techniki wykrywania w żywności – to pierwsze wydanie tematyczne naszego projektu ff NAWIGATOR. Wcześniej ukazał się ff NAWIGATOR LEX, który stanowi przegląd prawa żywnościowego wraz z komentarzami ekspertów w formie e-kwartalnika.