Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Obecny okres jest bardzo istotny dla jakości oraz bezpieczeństwa żywności dla Wielkiej Brytanii z powodu opuszczenia Unii Europejskiej. Z tego powodu przygotowano pierwszy, od teraz coroczny raport oparty na danych i zapewniający obiektywną ocenę bezpieczeństwa oraz standardów dotyczących żywności. Food Standards Agency (FSA) i Food Standards Scotland (FSS) są wspólnie odpowiedzialne za standardy żywności w całej Wielkiej Brytanii.
Niniejszy raport opisuje kluczowe zmiany norm żywnościowych w latach 2019-2021, czyli okres, w którym systemy żywności zostały dotknięte przez wpływ pandemii COVID-19 oraz wyjście z UE.
Raport podzielono na dwa sposoby postrzegania norm – bezpieczeństwo żywności i pasz (w tym zarządzanie alergenami) oraz pozostałe normy wspierające i zapewniające konsumentów.
Dowody przedstawione w niniejszym raporcie sugerują, że ogólne standardy bezpieczeństwa żywności zostały w dużej mierze utrzymane w 2021 r. Jest to jednak ostrożny wniosek. Pandemia zakłóciła regularne inspekcje, pobieranie próbek i audyty w całym systemie żywnościowym, zmniejszając ilość danych, z których możemy czerpać, oceniając zgodność biznesu z wymogami prawa żywnościowego. Zmieniły się także wzorce zachowań konsumenckich.
Raport składa się z pięciu głównych rozdziałów, z których każdy koncentruje się na innym aspekcie systemu żywnościowego Wielkiej Brytanii. Chociaż większość danych przedstawionych w nim obejmuje okres od 2019 do 2021 r., w stosownych przypadkach uwzględniliśmy dane historyczne, a także nasze najnowsze badanie konsumenckie (interesy, potrzeby i obawy dotyczące żywności w UK), które zostało przeprowadzone na początku 2022 roku.
Talerz narodowy
Świat
Bezpiecznie i zdrowo
Informowanie konsumentów
Utrzymanie higieny
Pełny raport źródłowy: FSA
Przeczytaj także
Opublikowano raport pt. Ocena ryzyka alergenów pokarmowych. Część 1 – Przegląd i walidacja listy priorytetowych alergenów Codex Alimentarius poprzez ocenę ryzyka. Jest on podsumowaniem serii spotkań ekspertów Komisji Kodeksu Żywnościowego.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Międzynarodową Sieć Organów Bezpieczeństwa Żywności (INFOSAN), w pierwszym kwartale 2022 r. spadła liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem żywności.
Wcześniejsze badania, głównie w populacjach zachodnich, wykazały przeciwstawne powiązania spożycia nabiału z niektórymi nowotworami, w tym pozytywny związek z rakiem prostaty i odwrotny związek z rakiem jelita grubego oraz rakiem piersi przed menopauzą.