Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dniu 18 czerwca br. Stowarzyszenie Natureef zaprasza na webinarium z cyklu Wyzwania w opakowaniach, tym razem temat spotkania to "Raportowanie ESG".
Podczas webinaru prelegentami będą Rafał Marciniak, doradca podatkowy z CYBER CENT oraz prof. Tomasz Nitkiewicz, ekspert Stowarzyszenia Natureef w zakresie obliczania śladu węglowego.
Webinar poprowadzi Jaśmina Solecka, Prezes Stowarzyszenia Natureef.
Prelegenci omówią dla Państwa poniższe tematy:
- Jak przygotować się do raportowania ESG? Kolejność pozyskiwania informacji.
- Jak w praktyce sporządzać raporty zgodnie z nowymi standardami ESRS?
- Jak przygotować się do oceny śladu węglowego dla organizacji (OCF) do raportowania pozafinansowego wg metodologii GHG Protocol w zakresie 1, 2 i 3?
- Oferta Natureef w zakresie liczenia śladu węglowego do raportowania niefinansowego.
Warunki uczestnictwa:
Zapisy pod linkiem https://natureef.clickmeeting.com/raportowanie-esg/register
Prelegenci:
Rafał Marciniak - Absolwent Wydziału Prawa UAM w Poznaniu, przewód doktorski w Katedrze Rachunkowości UE w Krakowie. Ukończył studia podyplomowe: AE w Krakowie oraz CIOP w Warszawie, uzyskał certyfikat ESOL BEC University of Cambridge. Specjalista w dziedzinie stosowania zaawansowanych rozwiązań informatycznych w księgowości i planowania podatkowego. Autor publikacji o uproszczeniach, zwolnieniach i alternatywnych metodach wycen, a ostatnio także o tematyce ESG w Wydawnictwach C.H. Beck i INFOR.
dr hab. inż. Tomasz NITKIEWICZ, prof. P.Cz. - dr nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. Procedurę habilitacyjną zrealizował na Politechnice Częstochowskiej z monografią pt. „Ekologiczna ocena cyklu życia produktu w procesach decyzyjnych przedsiębiorstw produkcyjnych”. Zatrudniony na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej od roku 2001. Pracuje tam obecnie na stanowisku prof. uczelnianego w Katedrze Zarządzania i Przedsiębiorczości. W latach 2006-2022 zatrudniony jako adiunkt oraz profesor uczelniany w Katedrze Technologii i Ekologii Wyrobów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Zatrudniony jako ekspert oceny cyklu życia oraz śladu węglowego w projektach realizowanych przez Stowarzyszenie Natureef od roku 2022.
Przeczytaj także
Nowe zasady sprawozdawczości ESG, które z początkiem roku objęły największe spółki giełdowe w całej Unii Europejskiej mogą sprawić, że firmy te będą wymagać przejrzystości w zakresie odpowiedzialnego biznesu od swoich dostawców. Świadomość zmian lub choćby znajomość definicji w tym zakresie ma mniej niż połowa polskich firm.
Produkcja opakowań z surowców wtórnych jest dobrym sposobem na ograniczenie eksploatacji naszej planety. Jednak w przypadku każdej plastikowej butelki czy pojemnika „z recyklingu”, jego producent musi być w stanie udowodnić przed klientem, że opakowanie faktycznie zawiera określony udział przetworzonych surowców.
Producenci żywności, którzy wprowadzają nowe, przyjazne środowisku opakowania muszą dobrze zaplanować nie tylko to, jak chronią one produkt i czy nadają się do recyklingu, ale też jak zapewnić sobie ich dostępność, co się z nim stanie po użyciu, jak zostaną odebrane jako odpad oraz kto i gdzie je przetworzy.