Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Foodwatch (organizacja non-profit, której celem jest dbanie o bezpieczną, zdrową i dostępną cenowo żywność dla wszystkich obywateli UE) wezwała Komisję Europejską do zapewnienia, że bezpieczeństwo żywności i ochrona konsumentów nie zostały naruszone podczas kryzysu koronawirusa. Kryzys ten nie może być wykorzystywany do obniżania standardów bezpieczeństwa żywności w UE - wręcz przeciwnie, jest to czas na zaostrzenie wdrażania unijnego prawa żywnościowego.
Bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby obywatele UE mieli zaufanie, że UE chroni ich zdrowie i bezpieczeństwo. Jednakże rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/466 z dnia 30 marca 2020 r. w sprawie tymczasowych środków mających na celu ograniczenie ryzyka dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin oraz dla dobrostanu zwierząt w okresie niektórych poważnych zakłóceń systemów kontroli w państwach członkowskich, spowodowanych chorobą koronawirusową (COVID-19), wg Foodwatch jest drogą w przeciwnym kierunku. Środki określone w tekście rozporządzenia Komisji Europejskiej ograniczają kontrole bezpieczeństwa, a np. we Francji umożliwiają nieprawidłowe etykietowanie produktów.
Proponowane działania
Pandemia koronawirusa w żaden sposób nie usprawiedliwia jakichkolwiek prób osłabienia przez przemysł spożywczy wymogów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności i ochrony konsumentów. Jedynym sposobem, w jaki możemy wyjść z tego kryzysu, jest wzmocnienie nadzoru w Europie, powiązanie go w sieć i uczynić go w pełni przejrzystym dla społeczeństwa. Nie jest to czas na osłabianie jakości lub ilości kontroli i inspekcji żywności.
Organizacja Foodwatch wystosowała list w tej sprawie do europejskiego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides, w którym wyraziła swoje głębokie zaniepokojenie w związku z opublikowaniem rozporządzenia (UE) 2020/466.
List do komisarz S. Kyriakides:
https://www.foodwatch.org/fileadmin/Dokumente/20200402_Commissioner_Kyriakides_letter.pdf
Link do rozporządzenia:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32020R0466
Źródło: https://www.foodwatch.org/en/news/2020/food-safety-and-consumer-protection-in-corona-crisis/
Przeczytaj także
Kryzys Covid-19 dotknął całą światową gospodarkę. Jakie działania należy podjąć, by przeciwdziałać jego skutkom w branżach przemysłu rolno-spożywczego? Oraz by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe?
Z uwagi na pandemię koronawirusa (COVID-19) mogą wyniknąć problemy z zaplanowanymi audytami, co może mieć wpływ na status certyfikacji systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności. Jednostki certyfikujące przedstawiły swoje procedury i rozwiązania na zaistniałą sytuację.
Badanie Eurobarometru miało na celu sprawdzenie zainteresowania Europejczyków bezpieczeństwem żywności. Jak podejmują oni decyzje dotyczące zakupu żywności, skąd czerpią wiedzę na temat zagrożeń związanych z żywnością?