Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Założyciele najprężniej działającego akceleratora startupów spożywczych w europie środkowo-wschodniej foodtech.ac i funduszu AC/VC Foodtech Impact Fund ruszają z kolejną, siódmą już, edycją programu. Ta przełomowa inicjatywa od 6 lat wspiera startupy i przedsiębiorców kształtując przyszłość technologii spożywczych w naszym regionie (wśród inwestycji foodtech.AC/VC są takie startupy jak Listny Cud, Roślinny Qurczak, czy Rebread).
Tym razem oferują nowy, niespotykany format w akceleracji: foodtech.ac ALL-STARS to program rozwijania kompetencji biznesowych niezbędnych, nie tylko początkującym i doświadczonym przedsiębiorcom, ale także korporacyjnym wyjadaczom.
To naszpikowany wiedzą kurs na foodowego innowatora, niezależnie od rozmiaru organizacji. Oprócz najnowszej wiedzy z branży, uczestnicy zbudują relacje z ludzmi, którzy stworzyli największe biznesy spożywcze w kraju.
Eksperci podzielą się praktyczną wiedzą z:
- zarządzania zarówno foodowym startupem, jak i dużą firmą,
- finansów i inwestycji,
- motywowania zespołu i dbania o zdrowie psychiczne,
- prawa w żywności,
- marketingu w branży spożywczej,
- storytellingu oraz przemawiania publicznego,
- e-commerce i e-grocery,
- technologii żywności i rozwoju nowych produktów.
Piotr Grabowski – Współzałożyciel: Te i wiele innych umiejętności są niezbędne do osiągnięcia ogromnego foodowego sukcesu. Dodatkowo praca startupów i dużych firm w jednym miejscu to przedsiębiorczy koktajl, z który pozwoli obu stronom uczyć się od siebie nawzajem.
Michał Mądry – Dyrektor Zarządzający: foodtech.ac to 8 tygodni szkoleń prowadzonych przez naprawdę wysokiej klasy ekspertów. Nasz akcelerator daje uczestnikom znacznie więcej – bilet wstępu do społeczności pełnej pasjonatów, przedsiębiorców, ekspertów i mentorów, producentów i dostawców – których łączy wspólna chęć zmiany, a także inwestorów, którzy widzą, że ta zmiana będzie przynosić ogromne zyski.
Michał Piosik – Współzałożyciel: Szukamy projektów, które pomogą branży spożywczej znaleźć nowe rozwiązania starych problemów. O czym mowa? Jakiekolwiek technologie i produkty, które przyczyniają się do poprawy zdrowia ludzi i planety – sektor spożywczy to jedna z najbardziej emisyjnych gałęzi przemysłu w Polsce i UE, a wciąż brak w niej nowoczesnych technologii, dobrego zarządzania i zrównoważonego rozwoju. Pomożemy przedsiębiorcom z takimi rozwiązaniami podbić rynek.
Rekrutacja trwa do 5 kwietnia. Aplikuj już dziś na stronie www.foodtech.ac !
Przeczytaj także
Międzynarodowy Networking: New AgVentures CEE Food Innovators Meetup odbywający się w Warszawie 21 marca 2024 r. oferuje unikalną platformę do nawiązywania międzynarodowych kontaktów, umożliwiając uczestnikom interakcję z kluczowymi liderami i innowatorami z sektora agrifood z Europy Środkowo-Wschodniej.
Nie ma prawnej definicji żywności wegańskiej lub roślinnej, co przenosi odpowiedzialność na przedsiębiorstwa spożywcze.
Jak dotąd istnieje niewiele badań skupiających się na jakości mikrobiologicznej i bezpieczeństwie analogów mięsa, pomimo stosunkowo dużego rozwoju tych produktów na rynku w ciągu ostatnich kilku lat. Roślinne analogi mięsa są klasyfikowane inaczej niż produkty mięsne zgodnie z rozporządzeniem UE (WE) 2073/2005.