Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Szczególnie w czasie, gdy rząd Kanady dokłada wielu starań mających na celu wzmocnić ożywienie gospodarki związane z pandemią COVID-19, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, że rząd inwestuje w usługi, które są niezbędne dla bezpieczeństwa i rozwoju kanadyjskiego rolnictwa i przedsiębiorstw rolno-spożywczych.
Rząd Kanady zainwestuje 162,6 mln CAD w Kanadyjską Agencję Kontroli Żywności (CFIA) w ciągu najbliższych pięciu lat oraz dodatkowe 40 mln CAD rocznie będzie przeznaczać na bieżąco na cele związane z utrzymaniem integralności kanadyjskiego systemu bezpieczeństwa żywności, ochrony zdrowia roślin i zwierząt w celu ochrony dostaw żywności i zapewniania stałego wsparcia kanadyjskich przedsiębiorstw w ich działalności eksportowej oraz importowej, co ma pomóc im przezwyciężać zakłócenia spowodowane pandemią i niestabilnością światowego handlu.
Ta inwestycja w CFIA dodatkowo wzmocni już uznawany za solidny i skuteczny system regulacyjny, a Agencji umożliwi jej dalsze skuteczne oraz szybkie reagowanie na czynności związane z prowadzeniem nadzoru oraz digitalizację formularzy i dokumentów związanych z importem i eksportem.
To finansowanie zwiększy możliwości działań CFIA w ramach programów inspekcji, nadzoru i kontroli w Kanadzie. Programów reagowania mających na celu wykrywanie nowych patogenów żywności, gatunków inwazyjnych i chorób zwierząt, które zagrażają rolnym i naturalnym zasobom Kanady. Usługi cyfrowe CFIA zostaną również rozszerzone, aby więcej kanadyjskich eksporterów i importerów mogło skorzystać z wydajnych i zautomatyzowanych narzędzi do zarządzania ryzykiem i kontrolą.
Dzięki tej inwestycji Kanada będzie miała jeden z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych systemów bezpieczeństwa żywności oraz ochrony roślin i zwierząt na świecie, co jeszcze bardziej wzmocni reputację Kanady jako zaufanego partnera handlowego.
„Nasz rząd inwestuje w CFIA, aby Kanada nadal dysponowała najlepszym systemem bezpieczeństwa żywności na świecie, z najlepszą wiedzą naukową w celu ochrony naszych zasobów naturalnych i narzędziami, które pomogą firmom nadążyć za tempem handlu. Pomoże to CFIA w digitalizacji usług i terminowemu wydawaniu certyfikatów eksportowych. Oznacza to również, że CFIA będzie dysponować narzędziami niezbędnymi do ochrony naszych zasobów naturalnych i sektora rolnego przed zagrożeniem ze strony obcych szkodników i chorób” – podkreśliła Marie-Claude Bibeau, kanadyjska minister rolnictwa.
A minister zdrowia, Patty Hajdu dodała - „CFIA wykonuje ważne prace, aby zapewnić Kanadyjczykom, dostęp do zdrowych i bezpiecznych dostaw żywności, zwierząt i roślin. Dofinansowanie Agencji zapewni, że będzie ona mogła kontynuować tę pracę i zmaksymalizuje jej pozytywny wpływ na Kanadyjczyków”.
„CFIA jest zaangażowana w rozwój nowoczesnej, sprawnej, integralnej i wyposażonej w najnowocześniejsze cyfrowe technologie siły roboczej, aby sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom oraz możliwościom federalnej służby publicznej” – podsumowała Siddika Mithani, przewodnicząca CFIA.
Podsumowanie
Przeczytaj także
Wyniki działań CFIA, prowadzonych w latach 2019-2020 i ukierunkowanych na wykrywanie zafałszowań miodu poprzez dodatek cukrów obcych. Analizy 275 próbek przeprowadzono metodami SIRA i NMR.
Ogłoszono tekst jednolity ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, który scala poprzednie nowelizacje tego aktu. Wiele z nich weszło w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.
Od 15 stycznia 2019 weszły w życie przepisy SFCR (Safe Food for Canadians Regulations) niosąc za sobą szereg nowych wymogów dla przedsiębiorstw spożywczych.