Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Tekst jednolity został opracowany w oparciu o obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021). Należy przy tym pamiętać, iż tekst jednolity nie wprowadza żadnych zmian, lecz jedynie scala poprzednio uchwalone nowelizacje, przez co stanowi najbardziej aktualną wersję danego aktu prawnego. Wiele z zawartych w nim nowelizacji weszło w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.
Tekst jednolity obejmuje np. nowe brzmienie ust. 2 w art. 29a, który wszedł w życie z dn. 1.01.2021 r. Przepis ten reguluje kwestie wprowadzania do obrotu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego należących do następujących grup:
sprowadzanych z zagranicy, bez konieczności realizowania obowiązku wynikającego z art. 29 dotyczącego wprowadzania żywności do obrotu po raz pierwszy. Może to mieć miejsce jedynie wtedy, jeżeli ich zastosowanie jest niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia, pod warunkiem, że dany środek jest dopuszczony do obrotu w kraju, z którego jest sprowadzany.
Pełen tekst ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia dostępny jest pod adresem:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20061711225/U/D20061225Lj.pdf
Przeczytaj także
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożył projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z informacją zamieszczoną w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów celem planowanych zmian jest przede wszystkim zwiększenie efektywności nadzoru nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych.
EFSA we współpracy z ECDC opracowała narzędzie pt.: „‘Use by’ or ‘best before’? New tool to support food operators” dla przedsiębiorców sektora spożywczego, które ma ułatwić wybór sposobu znakowania dat na etykietach poszczególnych produktów spożywczych.
Rok 2020 przyniósł wiele nowych wyzwań dla przemysłu spożywczego. Perspektywa zwiększonego popytu, rygorystyczne środki bezpieczeństwa i ryzyko zamknięć z powodu epidemii doprowadziły do niezwykle trudnej sytuacji.