Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Eksport mięsa, w ujęciu wartościowym, pozostał na poziomie sprzed roku, tj. 3,2 mld euro. Z kolei pod względem wolumenu zanotowano 3-procentowy wzrost. Był to efekt głównie niższych r/r cen transakcyjnych na rynku wieprzowiny oraz drobiu. W kolejnych miesiącach na wyniki sprzedaży negatywny wpływ może mieć spadek podaży drobiu w Polsce, wynikający z ognisk grypy ptaków.
Wyższy eksport wieprzowiny, ale po niższych cenach
Od stycznia do kwietnia br. z Polski sprzedano na rynki zagraniczne 141 tys. t nieprzetworzonej wieprzowiny. Było to o 20% więcej niż w analogicznej części poprzedniego roku. W omawianym okresie odnotowano istotny spadek cen w porównaniu do analogicznej części poprzedniego roku. Średnia cena mięsa w eksporcie była niższa o 21% niż rok wcześniej. W efekcie, pomimo dużego wzrostu wolumenu, wartość eksportu była już niższa, o 5% r/r.
W pierwszych miesiącach bieżącego roku mocno wyrównała się sprzedaż do głównych odbiorców. Historycznie liderem zakupów w Polsce były Niemcy. W 2021 r. problemy z wirusem ASF w tym kraju i związane z tym wyzwania ze sprzedażą eksportową niemieckiej wieprzowiny zmniejszyły niemieckie zakupy w innych państwach UE. W pierwszym kwartale 2021 import nieprzetworzonej wieprzowiny do Niemiec był niższy o 27% w relacji rocznej. Sprzedaż z Polski na rynek niemiecki w okresie I-IV była niższa o 36% r/r. Równolegle wyższa była sprzedaż z Polski m.in. do Czech, Włoch i na Słowację. Istotnie wyższy był eksport do Wietnamu. Większe wolumeny ulokowane na tych rynkach pozwoliły zrekompensować spadek sprzedaży do Niemiec.
Nieznaczny spadek eksportu wołowiny
W okresie I-IV 2021 r za granicę trafiło 114 tys. t nieprzetworzonego mięsa wołowego, co oznacza spadek o 5% w relacji rocznej. Wartość obniżyła się o 3% r/r, wynosząc 429 mln euro. Jednocześnie wzrosła średnia cena mięsa w eksporcie, o 2%.
Z jednej strony początek bieżącego roku przyniósł spadek sprzedaży na główne rynki zbytu: do Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony krajowa branża zwiększyła sprzedaż na inne rynki zarówno na te bliskie, jak do Czech, ale też na dalekie, np. do Azji. Sprzedaż do Japonii wzrosła o 51% w relacji rocznej, a do Hongkongu o 35% r/r.
Eksport drobiu pod znakiem grypy ptaków
Wprawdzie w ciągu pierwszych czterech miesięcy osiągnięto wzrost wywozu mięsa drobiowego, to jednak wiele wskazuje na to, iż w kolejnym miesiącach eksport może być już niższy w relacji rocznej. Powodem jest grypa ptaków, która spowodowała duże straty produkcyjne w regionie Polski, na pograniczu województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Dotyczy to głownie kurcząt rzeźnych, ale mocno poszkodowany została też baza surowcowa dla mięsa indyczego.
Od stycznia do kwietnia wolumen eksportu był wyższy o 3% r/r. i osiągnął 483 tys. t. Wartość zmniejszyła się o 5% r/r, 787 mln euro. Te wyniki nie uwzględniają jednak eskalacji problemów z grypą ptaków, które miało miejsce w kwietniu oraz w maju. Straty w bazie produkcyjnej spowodowały spadek podaży żywca oraz wzrost cen mięsa, zarówno na rynku krajowym, jak i w eksporcie. Co ważne, straty w hodowli drobiu nie dotyczą tylko ptaków rzeźnych, ale również produkcji jaj wylęgowych i stad reprodukcyjnych. To rodzi poważniejsze skutki dla krajowej branży i powoduje wydłużenie procesu powrotu do pełnych zdolności produkcyjnych. Z uwagi na powyższe, uważamy iż pełne efekty w podaży drobiu oraz w eksporcie mięsa będą widoczne dopiero w danych za drugi i trzeci kwartał.
Dalszy wzrost eksportu przetworów mięsnych
W 2021 r. kontynuowany jest wzrost sprzedaży zagranicznej przetworów mięsnych. Po czterech miesiącach br. wartość eksportu była wyższa o 9% niż przed rokiem i osiągnęła 474 mln euro. Z kolei w ujęciu wolumenowym eksport wzrósł do 144 tys. t, co oznacza wzrost o 14% r/r. Utrzymanie trendu wzrostowego w sprzedaży przetworów jest ważną informacją szczególnie w kontekście Brexit, ponieważ Wielka Brytania jest najważniejszym rynkiem zbytu. Obawy o negatywny efekt Brexitu były więc dosyć spore. Po drugie eksport produktów przetworzonych niesie większą wartość dodaną dla przemysłu niż sprzedaż towarów nieprzetworzonych.
Przeczytaj także
Na wysokim poziomie utrzymuje się wywóz zbóż. Od początku roku do końca kwietnia wolumen eksportu zbóż z Polski wyniósł 3,4 mln t i był wyższy o 2% od wysokiego poziomu z analogicznego okresu roku ubiegłego. Wartość sprzedaży zagranicznej wzrosła o...
Kwiecień był kolejnym miesiącem, po marcu, w którym eksport żywności był wyższy r/r. Według wstępnych danych, wartość sprzedaży zagranicznej wyniosła 2,9 mld euro i była wyższa o 10% r/r. W rezultacie udało się nadrobić słabszy początek roku i w całym okresie I-IV 2021 eksport osiągnął...
Rośnie światowy rynek mięsa. Według prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w 2021 r. globalna produkcja mięsa wołowego wzrośnie o 2% i osiągnie 61,5 mln t. Wyższa ma być również światowa produkcja wieprzowiny ma wzrosnąć o 5%, do 101 mln t. Z kolei światowa produkcja drobiu ma się zwiększyć o 1%, osiągając rekordowy poziom 102,1 mln t.