Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badania naukowe wskazują, że siemię lniane może być alergenem, który jest w stanie wywoływać niepożądane reakcje zarówno po spożyciu, jak i przy kontakcie skórnym.
Dwa studia przypadku
Siemię lniane jest popularnym składnikiem wypieków i innych produktów spożywczych o znanych właściwościach prozdrowotnych. Dwa nowe przypadki zaprezentowane podczas tegorocznego zjazdu Amerykańskiej Akademii Alergii, Astmy i Immunologii (AAAI, ang. American Academy of Allergy, Asthma & Immunology) pokazują jednak, że nasiona lnu mogą powodować poważną reakcję alergiczną, nie tylko po spożyciu, ale również po kontakcie ze skórą.
Reakcja po spożyciu…
Pierwszy przypadek dotyczył „18-miesięcznego dziecka, u którego po 20 minutach od spożycia owsianki na bazie mieszanki z siemieniem lnianym wystąpiła wysypka na twarzy i klatce piersiowej. Był to pierwszy kontakt pacjenta z nasionami lnu, a symptomy ustąpiły po kilku godzinach (…). Na podstawie historii zdrowotnej i wyników testów postawiono diagnozę alergii IgE-zależnej. Zasugerowano próbę prowokacji obejmującą doustne podanie siemienia lnianego, jednak ze względu na preferencje pacjenta nie została ona przeprowadzona”, mówi główna autorka badania, dr Alana Xavier De Almeida z Uniwersytet Miami w Stanach Zjednoczonych.
…i kontakcie skórnym
Drugim przypadkiem była kobieta uskarżająca się na częstą wysypkę w okolicach rąk. Pacjentka była artystką malującą farbami olejnymi, które – jak się okazało – zawierały w składzie olej lniany. „Występujące u kobiety zapalenie skóry na rękach było bardzo poważne i przeszkadzało w pracy, w której wykorzystywała wyłącznie farby olejne. Poprosiliśmy pacjentkę o pokazanie wszystkich produktów, których używała w trakcie malowania. Przeprowadziliśmy naskórkowe testy płatkowe za pomocą plastrów naklejanych na plecy na okres 48 godzin. Wykazały one silną reakcję na siemię lniane po 48 i 72 godzinach”, wyjaśnia dr Richard Harris, alergolog i współautor badania.
Znaczenie dla przemysłu, lekarzy i konsumentów
Jak podkreślają naukowcy, obydwa te przypadki pokazują, że siemię lniane stosowane w produktach spożywczych oraz akcesoriach malarskich „powinno być brane pod uwagę jako potencjalny alergen”. Uzyskane przez badaczy rezultaty mogą mieć w tym kontekście istotne znaczenie nie tylko dla lekarzy i konsumentów, ale również dla przedstawicieli przemysłu.
Źródła:
Przeczytaj także
Wszystkie zalecenia komisji zostaną wykorzystane przez Codex Alimentarius do opracowania, rewizji i stosowania standardów międzynarodowych.
FSA zaktualizowała swoje wytyczne dotyczące oznaczania alergenów po konsultacjach przeprowadzonych na początku tego roku. Nowe wytyczne wyjaśniają, kiedy należy stosować zapobiegawcze etykiety alergenów (PAL) i jak należy je sformułować.
Brytyjska Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) przeprowadziła badanie, którego celem było przeglądanie międzynarodowej literatury oraz wytycznych dotyczących metod oczyszczania w celu eliminacji alergenów pokarmowych z powierzchni. Badanie ma wspomóc prace nad profilaktycznym oznaczaniem alergenów (PAL- precautionary allergen labelling).