Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Uniwersytetu w Jaén w Hiszpanii zidentyfikowali związek bioaktywny występujący w oliwie z oliwek, który może pomóc w leczeniu pacjentów po udarze.
Antyoksydant o działaniu przeciwzapalnym
Substancja ta to hydroksytyrozol, silny antyoksydant o właściwościach przeciwzapalnych. Wcześniejsze badania na myszach pokazały, że suplementacja tym związkiem pomagała w regeneracji połączeń nerwowych pomiędzy różnymi regionami mózgu, zwiększała siłę kończyn, a nawet poprawiała pamięć i zdolności uczenia się.
15 mg dziennie przez 45 dni
„Znając potencjał hydroksytyrozolu wykazany w doświadczeniach na zwierzętach, postanowiliśmy zweryfikować jego skuteczność w przypadku ludzi”, mówi główna autorka publikacji, Ángela Naranjo z Uniwersytetu w Jaén. Badania jej zespołu objęły 8 pacjentów, którzy ucierpieli na skutek udaru niedokrwiennego mózgu. Przez okres 45 dni co 24 godziny połowa z nich otrzymywała suplement zawierający 15 mg hydroksytyrozolu, podczas gdy druga połowa stanowiła grupę kontrolną.
Poprawa markerów biochemicznych i parametrów neurologicznych
Po upływie 45 i 90 dni od rozpoczęcia interwencji naukowcy oceniali parametry biochemiczne oraz parametry charakterystyczne dla uszkodzenia mózgu. Analizowano ciśnienie tętnicze krwi, a także białka osocza związane z odpowiedzią organizmu na udar. Przeprowadzono również szereg testów funkcjonalnych. Jak się okazało, u osób przyjmujących preparat z hydroksytyrozolem obniżeniu uległy niektóre markery stanu zapalnego. Zidentyfikowano też zmiany w ekspresji białek powiązanych z długofalową regeneracją po udarze, a testy pozwalające ocenić stan neurologiczny pacjentów wykazały lepsze rezultaty w grupie otrzymującej suplement.
Uzupełnienie terapii?
Naukowcy planują kontynuację badań, tym razem jednak z udziałem większej liczby uczestników, co pozwoli na potwierdzenie uzyskanych rezultatów. Jak podsumowują autorzy, dotychczasowe wyniki „sugerują, że hydroksytyrozol może stanowić korzystne uzupełnienie leczenia skutków udaru”.
Źródła:
Przeczytaj także
Systemy rolno-spożywcze są bardzo podatne na katastrofy i kryzysy, w szczególności na skutki zmiany klimatu. Światowy Dzień Żywności to święto, które podkreśla znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. FoodFakty przyłączają się do tego święta i zapraszamy w dn. 6-7 listopada do Łodzi.
Stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej i koreańskiej korzeń żeń-szenia znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Nowe badanie wskazuje, że może on być szczególnie korzystny w regeneracji mięśni po treningu.