Skórki owocowe - smaczna i zdrowa przekąska nie tylko dla alergików
WHO wymienia niskie spożycie warzyw i owoców, jako jeden z dziesięciu najważniejszych czynników ryzyka zagrażających zdrowiu. Zwiększenie spożycia owoców wymaga ich utrwalenia, jednym ze sposobów jest suszenie owoców w całości lub w plastrach. Suszenie musów owocowych w postaci skórek owocowych jest rzadziej stosowane, tymczasem produkt ten jest znany na całym świecie (np. gruzińskie „Tklapi”), a w ostatnich latach optymalizuje się proces przemysłowego wytwarzania skórek, z zastosowaniem nowoczesnych technologii suszenia, wzbogacając surowce w różne dodatki, niekoniecznie korzystne dla zdrowia.
Czym jest skórka owocowa?
Skórka owocowa, zwana również batonikiem lub rolką owocową, jest wytwarzana przez odwadnianie puree z owoców do postaci cienkiej, elastycznej i płaskiej warstwy wyglądem przypominającej „skórę”. Może być produkowana ze wszystkich dostępnych owoców, przy czym najlepszym surowcem są jabłka, które mogą być wzbogacane dodatkiem innych owoców lub warzyw. Jest to naturalnie słodki produkt, przy czym w procesie wytwarzania można stosować dosładzanie naturalnym miodem. Suszenie w temperaturze 65ºC pozwala zachować właściwości prozdrowotne owoców, w tym składniki antyoksydacyjne i mineralne, a nawet witaminę C, bez generowania nadmiernych ilości HMF. Czas suszenia zależy od wyjściowej zawartości wody w surowcu i grubości suszonej warstwy. Odwodnienie produktu w połączeniu w naturalną wysoką zawartością cukrów i kwaśnym pH powoduje, że otrzymany produkt charakteryzuje się wydłużoną trwałością i jakością nawet przez kilka miesięcy, bez konieczności wprowadzania substancji konserwujących.
Bezpieczny przysmak
Skórki owocowe są więc naturalnym słodkim przysmakiem, całkowicie bezpiecznym, nie zawierającym chemicznych substancji dodatkowych, co jest szczególnie ważne dla małych alergików. Produkt ten jest jednak mało znany w Polsce, wytwarzany wyłącznie sposobem domowym. Tymczasem doskonale spełnia wymogi dotyczące produktów dopuszczonych do sprzedaży w sklepikach szkolnych, jest dobrze akceptowany przez konsumentów i powinien wzbudzić zainteresowanie branży przetwórstwa owocowo-warzywnego.
Dr hab. inż. Małgorzata Dżugan, prof. UR
Mgr inż. Monika Wesołowska
Wydział Biologiczno-Rolniczy Uniwersytet Rzeszowski
Przeczytaj także
-
31.10.2017
Ferrytyna - nowy sposób na zwalczanie niedoborów żelaza?
Niedobory żelaza są najczęściej występującą na świecie formą niedożywienia, która wg szacunków WHO dotyka ok 2 mld ludzi, mieszkańców zarówno krajów rozwijających się jak i uprzemysłowionych. Co więcej, nawet łagodne niedobory...
-
08.08.2017
Bakterie mlekowe wyizolowane z żywności mogą mieć właściwości probiotyczne
Jednym z najbardziej obiecujących obszarów rozwoju w dziedzinie żywienia człowieka w ciągu ostatnich dwóch dekad stało się wykorzystanie probiotyków i uznanie ich roli w profilaktyce ludzi. Probiotyki to najczęściej...