Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak donosi serwis gostynska.pl w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu trwa śledztwo dotyczące fałszowania mleka poprzez rozcieńczanie go z wodą.
Do tej pory zatrzymano 11 osób, które dopuściły się oszustw na szkodę spółdzielni. Wśród zatrzymanych są dostawcy mleka i kierowcy mleczarni. Wobec zatrzymanych nie zastosowano tymczasowego aresztowania, złożyli oni bardzo obszerne wyjaśnienia i przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Szacuje się, że proceder mógł trwać już kilka lat, a straty liczone są w milionach. Zatrzymanym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci zabezpieczyli tymczasowo mienie podejrzanych: gotówkę i pojazdy na kwotę około 250 tys. złotych.
- Sprawa jest rozwojowa i nie wykluczamy kolejnym zatrzymań - mówi odnośnie skandalu w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu Piotr Garstka, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
SM Gostyń wydało oświadczenie w tej sprawie, w którym możemy przeczytać:
Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu potwierdza, że w dniu 17.09.2019 r. zgodnie z postanowieniem Prokuratora Okręgowego w Poznaniu pana Pawła Barańczaka Spółdzielnia Mleczarska została zobowiązana do wydania zespołowi policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu wszelkich dokumentów związanych ze skupem mleka surowego w tym dokumentacji księgowej, elektronicznych środków, dokumentacji dotyczącej pracy kierowców dokonujących odbioru mleka od rolników. Czynności dochodzeniowe dotyczyły okresu od 1 sierpnia do 30 listopada 2018 r. i dotyczą wprowadzenia w błąd co do ilości odbieranego od producentów mleka krowiego, następnie dostarczanego do SM w Gostyniu.
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu z udziałem specjalistów z firmy Schwarte Group Sp. z o.o. produkującej urządzenia do odbioru mleka przeszukali wszystkie samochody i przesłuchali w/w sprawie wszystkich kierowców i kilku dostawców mleka.
W wyniku przeszukania i kontroli samochodów do zwozu mleka w czterech cysternach ujawniono dodatkowo zamontowane zaworki typu „kranik próbobiorczy”, które miały służyć do fałszowania wskazań liczników. Pozostałe 14 cystern i 3 naczepy były bez zarzutu. W Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu wszystkie cysterny są wyprodukowane przez firmę Schwarte Group i wyposażone są w zespoły zliczające, które co roku są legalizowane. Ponadto od września 2018 r. na systemach zliczeniowych zaczęliśmy montować monitoring. Na dzień 20 września 2019 r. monitoring jest na wszystkich samochodach.
Nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą, a następnie były podmieniane próbki. Każda cysterna z mlekiem jest badana na zawartość wody w mleku i wszystkie wyniki są zgodne z parametrami mleka niezafałszowanego to znaczy, że temperatura zamarzania mleka wynosiła poniżej 0,512 0 C.
Oświadczamy, że nasze produkty są zgodne z wymogami przepisów prawa żywnościowego i są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto zakład jest pod stałą kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii, a także posiada systemy zapewnienia jakości takiej jak ISO i BRC.
Źródło:
Przeczytaj także
Włoskie Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o ostatnio przeprowadzonych kontrolach w sektorze warzyw i owoców. Stwierdzono niezgodności, w tym fałszowanie...
Sprzedaż podrabianych napojów alkoholowych, zawierających niebezpieczne stężenia metanolu, zarówno w supermarketach, jak i w sklepach jest bardzo rozpowszechniona w Izraelu. Poza tym trudno jest oszacować...
Wzrost cen awokado zwrócił uwagę karteli narkotykowych, które chcą kontrolować handel owocem. Rolnicy w Meksyku stoją w obliczu potencjalnej kradzieży i zastraszania...