Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Statens Serum Institut (SSI) prowadzi dochodzenie w sprawie epidemii bakterii E. coli (STEC) O157 wytwarzającej toksynę Shiga. Epidemia rozpoczęła się w grudniu i obecnie obejmuje 13 osób, które prawdopodobnie mają wspólne źródło infekcji.
Identyczne bakterie znaleziono u dziewięciu pacjentów za pomocą sekwencjonowania całego genomu. Wśród pacjentów są dzieci, u których wystąpił zespół hemolityczno-mocznicowy i ostra niewydolność nerek, która jest poważnym następstwem zakażenia STEC.
Chorzy to czterech mężczyzn i dziewięć kobiet w wieku od 2 do 90 lat. Mediana wieku to 41 lat. Pochodzą prawie ze wszystkich regionów Danii. Pacjenci w okresie poprzedzającym chorobę nie podróżowali i nie uczestniczyli we wspólnych wydarzeniach.
Pierwszą potwierdzoną infekcję zarejestrowano 3 grudnia 2021 r., a ostatni przypadek zgłoszono 4 stycznia 2022 r.
SSI apeluje, aby pamiętać o gotowaniu mielonego mięsa i dokładnym płukaniu owoców i warzyw przed jedzeniem. Ważne jest również, aby oddzielić surowe mięso od gotowej do spożycia żywności, szczególnie takiej, która nie jest poddawana obróbce termicznej przed spożyciem, ponieważ nie jest jeszcze znane źródło tej epidemii.
Wybuch tej epidemii jest badany przez SSI we współpracy z Duńską Administracją Weterynaryjną i Żywnościową oraz Instytutem Żywności DTU. Trwają wywiady z pacjentami lub ich bliskimi w celu uzyskania informacji na temat spożywanej żywności, kontaktu ze zwierzętami i innymi możliwymi czynnikami.
Okres inkubacji infekcji STEC wynosi zwykle 3-4 dni, ale może wynosić od 2-10 dni i zazwyczaj zależy od ilości spożytych bakterii. Jeśli u pacjenta rozwinie się zespół hemolityczno-mocznicowy, objawy te pojawią się około tydzień po wystąpieniu biegunki.
Zakażenie STEC występuje najczęściej poprzez skażoną żywność, zakażenie od innej osoby lub bezpośredni lub pośredni kontakt z przeżuwaczami, takimi jak bydło, owce i kozy, ponieważ STEC występuje u nich naturalnie. Źródłem infekcji są często produkty z wołowiny, niepoddane obróbce termicznej, produkty mleczne lub inne produkty spożywcze, takie jak warzywa gotowe do spożycia, sałata, kiełki warzyw i jagody, które mogą być skażone odchodami krów.
Zakażeniom pokarmowym można zasadniczo zapobiegać, stosując się do ogólnych zaleceń dotyczących dobrej higieny w kuchni, a także myjąc ręce po wizycie w toalecie, zmianie pieluch lub kontakcie ze zwierzętami. Ważne jest, aby smażyć mięso mielone i oddzielić surowe mięso od gotowej do spożycia żywności, takiej jak sałatka lub inne składniki, które nie są poddawane obróbce cieplnej przed jedzeniem.
Ważne jest, aby u wszystkich pacjentów z biegunką, w tym biegunką wywołaną przez STEC, nie doszło do odwodnienia. Dlatego najważniejsze leczenie polega na tym, aby pacjenci pili dużo płynów.
Badania sugerują, że leczenie niektórymi antybiotykami może zwiększać ryzyko zespołu hemolityczno-mocznicowego u dzieci z zakażeniem STEC, dlatego ważna jest właściwa diagnoza choroby.
Źródło: https://www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2022/udbrud-af-diarre-fremkaldende-e-coli
Przeczytaj także
Eksperci potwierdzili wpływ pandemii COVID-19 w Europie na niezwykle zauważalny spadek zgłoszonych chorób odzwierzęcych u ludzi – od 7% do 53% w zależności od zgłoszonej choroby – oraz epidemie przenoszone przez żywność. Wynika z raportu One Health za rok 2020.
Lato to czas odpoczynku, relaksu i wielu wycieczek. W tej błogości zapominamy, że życie obok nas toczy się dalej. A tego zapomnienia jest bardzo dużo. Nie myjemy rąk po skorzystaniu z toalety, nie myjemy rąk przed posiłkiem. Zapominamy, że każdy owoc lub warzywo należy umyć pod bieżącą wodą. Latem chętnie próbujemy nowych potraw zapominając, że mogą one być źródłem wielu bakterii powodujących zatrucia pokarmowe. Jedną z takich bakterii jest Escherichia coli.
Skuteczne narzędzia do testowania Escherichia coli O157:H7 mogą zapobiegać wybuchom chorób przenoszonych przez żywność.