Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez University of Eastern Finland spożywanie oleju z lnianki (inaczej oleju rydzowego) obniża ogólny poziom cholesterolu LDL u osób z upośledzonym metabolizmem glukozy. Wyniki badań opublikowano w Molecular Nutrition & Food Research.
Celem badań było porównanie wpływu spożywania oleju z lnianki, ryb tłustych oraz ryb chudych na metabolizm glukozy i lipidów, a także na występowanie niskopoziomowego stanu zapalnego.
Olej z lnianki jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym w kwas alfa-linolenowy, należący do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3.
Wcześniejsze badania wykazały, że białka ryb i długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, znajdujące się w rybach, wywierają korzystny wpływ na zdrowie, niwelując czynniki ryzyka, związane z chorobami krążenia. Dowody naukowe, świadczące o oddziaływaniu kwasu alfa-linolenowego na te czynniki ryzyka, pozostają jednak wciąż niewystarczające.
Badania
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of Eastern Finland wzięło udział 79 ochotników, kobiet i mężczyzn w wieku od 40 do 72 lat z zaburzeniami stężenia glukozy na czczo. Uczestnicy badania zostali podzieleni losowo na cztery grupy. W zależności od tego, do której grupy trafili przez okres 12 tygodni spożywali oni cztery razy w tygodniu albo tłuste ryby, albo chude ryby, albo 30ml oleju z lnianki. Osoby, które znalazły się w grupie kontrolnej mogły jeść ryby tylko raz w tygodniu, natomiast zabroniono im spożywania oleju z lnianki i innych olejów, zawierających kwas alfa-linolenowy.
Podsumowując zebrane dane naukowcy stwierdzili, że przyjmowanie oleju z lnianki wpłynęło pozytywnie na poziom cholesterolu oznaczany we krwi uczestników badania. Podobnych skutków nie zaobserwowano, w przypadku osób, które 4 razy w tygodniu spożywały ryby tłuste lub chude. Dodatkowo, nie stwierdzono znaczących różnic w metabolizmie glukozy oraz w występowaniu niskopoziomowego stanu zapalnego, niezależnie od tego, do jakiej grupy trafili uczestnicy badania i według jakich wytycznych się odżywiali.
Źródło:
Camelina oil improves blood lipid profile
http://www.foodexecutive.it/en/health-and-wellness/2902-camelina-oil.html
Przeczytaj także
Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/2353 z dnia 14 grudnia 2017 r. zezwolono na wprowadzenie do obrotu oleju z Calanusfinmarchicus jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady...
Mikrokapsułkowanie, czyli proces zamykania materiału w specyficznej membranie, dostarcza na co dzień swoim użytkownikom wielu aplikacji. Najbardziej popularna z nich to ochrona produktu przed środowiskiem zewnętrznym.
RSPO (ang. Roundtable on Sustainable Palm Oil) jest organizacją non-profit zrzeszającą ludzi ze wszystkich sektorów rynku oleju palmowego: producentów, przetwórców, handlowców, sprzedawców detalicznych...