Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Statystyki sprzedaży pestycydów są wykorzystywane jako wskaźnik zużycia pestycydów w rolnictwie. W latach 2011–2018 sprzedaż pestycydów w UE utrzymywała się na stałym poziomie około 360 milionów kilogramów rocznie. Cztery kraje (Francja, Hiszpania, Włochy i Niemcy) stanowiły ponad dwie trzecie sprzedaży pestycydów w UE. Kraje te są również głównymi producentami rolnymi w UE, razem reprezentując 51% łącznej powierzchni użytków rolnych w UE i 49% całkowitej powierzchni gruntów ornych w UE.
Jeśli chodzi o kategorie sprzedawanych pestycydów najwyższe wolumeny sprzedaży w 2018 r. dotyczyły „grzybobójczych i bakteriobójczych” (45%), a następnie „herbicydów, środków niszczących łój i mchy” (32%) oraz „insektycydów i środków roztoczobójczych” (11%).
Spośród 14 państw członkowskich UE, dla których dostępne są pełne dane dla wszystkich głównych grup w 2011 i 2018 r., największy wzrost sprzedaży pestycydów odnotowano na Cyprze (+ 94%), a następnie w Austrii (+ 53%), Francji (+ 39%) i Słowacji (+ 38%). Na drugim końcu skali największy spadek odnotowano w Portugalii (-43%), a następnie w Irlandii (-28%) i Czechach (-27%).
Źródło: EUROSTAT
Przeczytaj także
Komisja Europejska przyjęła strategię „od pola do stołu”, która będzie miała na celu znaczne ograniczenie stosowania nawozów, pestycydów i przeciwdrobnoustrojowych leków dla zwierząt.
EFSA opublikowała wyniki swoich dwóch pilotażowych ocen dotyczących ryzyka, jakie dla ludzi stanowią pozostałości wielu pestycydów w żywności.
Zgodnie z art. 32 rozporządzenia (WE) nr 396/2005) EFSA przedstawia roczne sprawozdanie, w którym analizuje poziomy pozostałości pestycydów w żywności dostępnej na rynku europejskim. Z ustaleń wynika, że jest mało prawdopodobne, aby ocenione poziomy dla analizowanych produktów spożywczych stanowiły zagrożenie dla zdrowia konsumentów.