Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Środki czyszczące - Narzędzia i wskazówki dotyczące 7 najczęstszych problemów związanych z bezpieczeństwem żywności

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Ręczne czyszczenie często jest źródłem obecności środków czyszczących i dezynfekcyjnych w produktach spożywczych. Ten sam problem często powdują również źle zaprojektowane systemy CIP (Clean-in-place) lub błędy w systemach CIP. Zazwyczaj skutkuje to obecnością obcego posmaku lub zapachu w produktach gotowych, jadnak konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze!

Wystarczający wgląd?

Czy masz wystarczająco duży wgląd w praktyki czyszczenia manualnego w swojej fabryce? Czy masz wystarczający wgląd w skuteczność mycia CIP? Czy skupiasz się głównie na ocenie wizualnej czystości sprzętu, czy oceniasz również czystość mikrobiologiczną? Oprócz upewnienia się, że sprzęt jest czysty mikrobiologicznie, musi być również wolny od pozostałości środków czyszczących i dezynfekujących.

Produkty, które miały kontakt z chemikaliami czyszczącymi lub dezynfekującymi, będą przeważnie przekazywane na straty, ponieważ ich przerabianie lub ponowne przetwarzanie nie jest możliwe. Większość chemikaliów czyszczących jest toksycznah, a nawet rakotwórcza dla ludzi, dlatego należy zapobiegać przedostawaniu się ich do łańcucha pokarmowego. Czy w przypadku obcego smaku, nieprzyjemnych zapachów lub nieprawidłowych kolorów, zawsze rozważasz zanieczyszczenie środkami czyszczącymi lub dezynfekującymi jako potencjalną przyczynę?

Poważniejsze wycieki stężonych chemikaliów czyszczących lub dezynfekujących mogą narazić konsumentów na obrażenia takie jak, pieczenie lub oparzenia jamy ustnej lub jelit. Zarówno łagodne, jak i poważne poziomy zanieczyszczeń skutkują wycofaniem produktu.

Przy ręcznym czyszczeniu najważniejszym czynnikiem jest upewnienie się, że ostatnim etapem jest spłukanie czystą, pitną wodą, tak aby oczyścić powierzchnie od wszelkich środków czyszczących lub dezynfekujących. Niektóre firmy używają alkoholu jako środka odkażającego, który wyparuje. Musisz jednak upewnić się, że pozostawisz wystarczająco dużo czasu na wyparowanie alkoholu przed użyciem sprzętu w procesie produkcyjnym.

Pomiary pH i przewodności

W przypadku automatycznych systemów czyszczących (CIP) weryfikacja braku chemikaliów czyszczących lub dezynfekujących w końcowej wodzie płuczącej odbywa się zwykle za pomocą połączenia pomiarów pH in-line i przewodności. Oczywiście woda płucząca może być użyta tylko raz i na początku musi być to czysta woda pitna. Konfiguracja systemu CIP jest pracą specjalistyczną, najlepiej jeśli jest wykonana przez ekspertów ze strony Państwa dostawcy środków czyszczących i dezynfekujących.

Stojąca woda

Na koniec, jednym z aspektów, którymi trzeba się zająć, jest zapewnienie, że w linii produkcyjnej nie pojawia się woda stojąca, ponieważ będzie to potencjalna lokalizacja dla pozostałości chemikaliów czyszczących i dezynfekujących. Dlatego należy upewnić się, że punkt odpływu linii produkcyjnej znajduje się zawsze w najniższym punkcie, a także dodatkowo należy upewnić się, że cała resztkowa woda płynie do tego najniższego punktu. Tak więc w praktyce znajdziesz się w sytuacji, w której będzie wiele punktów odwadniających w linii produkcyjnej, po to aby zapewnić, że cała woda płucząca może być prawidłowo usunięta po zakończeniu cyklu czyszczenia.

W kolejnej części: Zafałszowania żywności

Opracowano na podstawie: FoodSafetyExperts, "Become a recognized food safety expert: Tools and Tips to address the 7 most common food safety issues.

Autor: FoodFakty

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn