Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wprowadzenie
Czy masz trudności z przekonaniem wyższego szczebla kierownictwa lub właścicieli firmy do zainwestowania wystarczającej ilości czasu, pieniędzy i zasobów w jakość i bezpieczeństwo żywności?
Czy masz poczucie, że jakość i bezpieczeństwo żywności nie są traktowane wystarczająco poważnie i wyłącznie z powodu wymogów prawnych?
Czy zmagasz się z trudnościami, aby zmotywować pracowników produkcyjnych i ich menedżerów liniowych do postępowania i zaangażowania w jakość i bezpieczeństwo żywności przez cały czas?
Rozpoznajesz jeden lub więcej z powyższych scenariuszy?
Są to oczywiście najbardziej palące kwestie leżące u podstaw sukcesu i generowania wyników, które są odzwierciedleniem powodzenia kariery kierownika ds. jakości lub bezpieczeństwa żywności lub innego profesjonalisty.
Nie trzeba dodawać, że zazwyczaj problemy w tych obszarach wiążą się z różnymi konsekwencjami. Przede wszystkim Ty i Twoja firma możecie mieć do problem z dużą ilością zablokowanego produktu, który nie jest zgodny ze specyfikacją lub po prostu nie jest bezpieczny dla konsumentów. Doprowadza to do dodatkowych kosztów związanych z dochodzeniem przyczyn odstępstw i ponowną obróbką produktu. W najgorszym przypadku spowodować to może nawet utylizację gotowych towarów lub półproduktów.
Kolejnym wyzwaniem są konsekwencje powstające w wyniku takich zdarzeń, które dotykają Twoich klientów. Może to prowadzić do (zbyt) wysokiego poziomu reklamacji, nieustannego dochodzenia przyczyn źródłowych, a także pisania wyjaśnień do klientów. W tym aspekcie kontrole klientów nie będą dla Ciebie miłym doświadczeniem! Ostateczną konsekwencją jest oczywiście wycofanie produktu, co może być tylko kwestią czasu.
Jeśli nie wszystkie aspekty jakości i bezpieczeństwa żywności są pod codzienną, odpowiednią kontrolą, poniższe opracowanie „Narzędzia i Wskazówki dotyczące 7 najpowszechniejszych problemów bezpieczeństwa żywności” może zostać wykorzystane, aby uporać się z powyższymi problemami.
W tym i kilku kolejnych odcinkach przekażemy Państwu praktyczne wskazówki na temat zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności, a także inteligentnych narzędziach, które naprawdę sprawdziły się w praktyce. Jest to oczywiście tylko fragment niezbędnych działań, jednak niektóre z tych wskazówek mogą zostać zastosowane ad hoc. Tylko od Ciebie zależy jak szybko rozpoczniesz ich wdrażanie! Życzymy miłej lektury naszego poradnika.
Listeria Monocytogenes
Kiedy myślisz o Listeria Monocytogenes, jakie słowo pojawia się w twoim umyśle? Czy przychodzi Ci do głowy słowo "trudności"? Oczywiście! L. monocytogenes to jedna z najbardziej rozpowszechnionych bakterii, które powodują problemy z bezpieczeństwem żywności.
Firmy raz dotknięte pojawieniem się Listerii w zakładzie często borykają się z wielokrotnie powracającym problem powtórnego pojawiania się drobnoustroju. Osobie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności, często bardzo trudno jest określić, skąd problem się pojawił, a także gdzie znajduje się jego źródło w zakładzie.
Wycofanie produktu to najbardziej nieprzyjemny skutek związany z L. monocytogenes. Dzieje się to regularnie w całym przemyśle spożywczym. Przedsiębiorstwa zbyt często mają trudności z ustaleniem źródła zanieczyszczenia, a tym samym z obszarem stale rosnącego ryzyka związanego z wykryciem Listeria Monocytogenes w produktach gotowych. Czy wiesz, jak przeprowadzić dobrą analizę źródła przyczyny?
Powodem trudności analizy jest fakt, że gdy tylko Listeria Monocytogenes znajdzie dogodne miejsce do „ukrycia”, zwykle zaczyna się namnażać, a w końcu trafia do produktów gotowych, co skutkuje utylizacją produktu i stratami dla firmy. Jednak, jak wspomniano wcześniej, najwyższą ceną do zapłacenia będzie wycofanie produktu, a w niektórych przypadkach nawet bankructwo firmy.
Najważniejsze jest więc zapobieganie pojawieniu się Listeria Monocytogenes w zakładzie. Jak najlepiej to osiągnąć?
Woda to najbardziej determinujący czynnik rozprzestrzeniania się Listeria Monocytogenes. Powszechnie wiadomo, że Listeria Monocytogenes jest wszechobecna w środowisku, można powiedzieć, że dosłownie siedzi na podeszwach Twoich butów. Jest to więc jedna z dróg przeniknięcia drobnoustrojów do zakładu produkcji i przetwórstwa żywności.
Zwykle poprzez mokre czyszczenie podłóg (lub częściej nawet tylko mokre podłogi) Listeria Monocytogenes gromadzi się w odpływach kanalizacji. Usunięcie Listerii z kanalizacji jest bardzo proste, wystarczy umieszczanie kapsułki chloru do każdego odpływu regularnie w trybie tygodniowym. Zapobieganie powstawania zastoin wody na podłogach oraz na urządzeniach znajdujących się w zakładzie jest najważniejszą wskazówką jeśli chodzi o prewencję Listerii monocytogenes. Kiedy woda musi być używana, upewnij się że zainstalowane rynny , przewody, spływy odprowadzają wodę skutecznie do spływów. Skutkiem procesu mycia powinna być zawsze sucha podłogą, ponieważ wyeliminuje to największe ryzyko roznoszenia Listeria Monocytogenes po zakładzie.
Drugim co do wielkości źródłem Listeria Monocytogenes są chłodziarki, zamrażarki oraz klimatyzatory, ponieważ również zawierają wodę (wilgoć). Listeria Monocytogenes ma tendencję do występowania między żebrami chłodzącymi takich układów. Należy zastosować specjalne środki czyszczące, aby skutecznie usunąć Listeria Monocytogenes z tych obszarów, a także regularnie czyścić te urządzenia. Należy również upewnić się, że cały kondensat jest prawidłowo odprowadzony do odpływu za pomocą rur i rynien, tak aby nie znalazł się on w otwartym produkcie spożywczym.
Czytaj dalej: Zarządzanie Alergenami
Opracowano na podstawie: FoodSafetyExperts, "Become a recognized food safety expert: Tools and Tips to address the 7 most common food safety issues."
Przeczytaj także
Ręczne czyszczenie często jest źródłem obecności środków czyszczących i dezynfekcyjnych w produktach spożywczych. Ten sam problem często powdują również źle zaprojektowane systemy CIP (Clean-in-place) lub błędy w systemach CIP...
W większości przypadków główną przyczyną obecności ciał obcych w produktach spożywczych jest nieporządek w strefie produkcji i pracy...
Czy wiedziałeś, że pomimo że liczba zachorowań spowodowanych występowaniem Listeria Monocytogenes w żywności jest relatywnie niska, to jest ona jednym z wiodących czynników prowadzących do śmierci spowodowanej spożyciem...
Czy kiedykolwiek ucierpiałeś z powodu zakażenia bakterią Salmonella na linii produkcyjnej, w surowcach lub Twoich produktach? Jeśli tak, na pewno doświadczyłeś, że bakteria ta lubi powracać i ciężko się jest jej pozbyć. Salmonella jest...