Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowe badanie opublikowane przez naukowców z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych ujawnia mechanizmy, które stoją za ochronnym działaniem strączków w kontekście cukrzycy typu 2.
Białko, błonnik, witaminy i minerały
Nasiona roślin strączkowych charakteryzują się wysoką zawartością białka, błonnika pokarmowego, węglowodanów, witamin i minerałów. Stanowią one istotny element prozdrowotnej diety śródziemnomorskiej, a ich spożycie łączy się z obniżonym ryzykiem rozwoju wielu chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy cukrzyca. Do tej pory nie było jednak jasne jakie procesy metaboliczne stoją za korzystnym działaniem strączków.
Metabolity z krwiobiegu
Zespół naukowców z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych przeprowadził analizę próbek krwi pobranych od 1833 osób biorących udział w szeroko zakrojonym badaniu klinicznym PREDIMED. Uczestnicy – w wieku średnio 67 lat – należeli do grupy szczególnie zagrożonej wystąpieniem schorzeń sercowo-naczyniowych. Autorzy oceniali związek między poszczególnymi metabolitami w krwiobiegu badanych a spożyciem przez nich roślin strączkowych.
Ryzyko niższe o 23%
Wyniki analiz wykazały, że „ślad metaboliczny” strączków we krwi uczestników obejmował 40 substancji, wśród których znalazły się aminokwasy, kortyzol czy związki o charakterze lipidowym, takie jak diacyloglicerole, trójglicerydy oraz sfingolipidy. Były one skorelowane z o 23% niższym prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultaty te „pokazują jak ważne dla zdrowia są nasiona roślin strączkowych, szczególnie w kontekście prewencji tej choroby”, podkreślają autorzy. Zwracają oni uwagę, że zidentyfikowane substancje mogą „pomóc w lepszym zrozumieniu szlaków metabolicznych powiązanych ze spożyciem strączków oraz ich potencjalną rolą w patofizjologii cukrzycy i chorób układu krążenia”.
Prewencja chorób przewlekłych
Wyniki opublikowane przez hiszpańsko-amerykański zespół dowodzą, że zbilansowany sposób żywienia – obejmujący spożycie roślin strączkowych – ma istotne znaczenie w profilaktyce chorób przewlekłych. Otwierają one również nowe perspektywy badawcze, które mogą przyczynić się do opracowania nowych leków i metod zapobiegania schorzeniom dietozależnym.
Źródła:
Przeczytaj także
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Harvard TH Chan School of Public, a opublikowanych w maju br. w The BMJ, wysokie spożycie ultraprzetworzonej żywności, zwłaszcza przetworzonego mięsa, słodkich produktów śniadaniowych oraz napojów zawierających cukier lub sztucznie słodzonych, może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci.
W dniach 19 i 20 kwietnia odbyło się wydarzenie pt. Jak jeść by zdrowo żyć – czy każda dieta jest dla Ciebie? W poniższym artykule przedstawiamy nagrania z obu dni wydarzenia.
Wspólne badanie przeprowadzone przez ekspertów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady po raz kolejny dowodzi jak istotne znaczenie dla zdrowia ma włączenie do diety nasion roślin strączkowych.