Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
65 przedsiębiorstw i stowarzyszeń podpisało Kodeks postępowania UE w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze spożywczym i praktyk marketingowych.
Komisja, wraz z zainteresowanymi stronami z branży, oficjalnie zainicjowała unijny kodeks postępowania w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze spożywczym i praktyk marketingowych, który jest kolejnym dokumentem w ramach strategii Komisji "Od pola do stołu". Kodeks ten jest istotnym elementem działań UE na rzecz zwiększenia dostępności i przystępności cenowej zdrowej i zrównoważonej żywności, która przyczynia się do zmniejszenia naszego ogólnego wpływu na środowisko.
Wiceprzewodniczący Timmermans powiedział: "Musimy sprawić, aby nasz system żywnościowy był zrównoważony i musimy to zrobić szybko. Musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i powstrzymać utratę bioróżnorodności związaną z produkcją żywności, a także ukształtować system żywnościowy, który ułatwi wybór zdrowej i zrównoważonej diety. Stawienie czoła tym wyzwaniom środowiskowym, zdrowotnym i społecznym w naszym systemie żywnościowym wymaga współpracy w całym łańcuchu żywnościowym, dlatego jestem podbudowany ambicjami zainteresowanych stron, które już podpisały kodeks postępowania UE."
Kodeks został opracowany z udziałem stowarzyszeń i przedsiębiorstw z UE, przy aktywnym zaangażowaniu i wkładzie innych zainteresowanych stron, w tym organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych i stowarzyszeń branżowych, oraz wspólnie ze służbami Komisji Europejskiej. Stowarzyszenia i przedsiębiorstwa z sektora spożywczego, które podpiszą kodeks, zobowiązują się do przyspieszenia swojego wkładu w zrównoważoną transformację. Poprzez swoje zobowiązania popierają one cele określone w kodeksie i zachęcają podobne przedsiębiorstwa do udziału w nim.
Więcej informacji można znaleźć w komunikacie prasowym oraz w sekcji Q&A.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Orzecznictwo sądów administracyjnych potwierdza, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie jest uprawniona do kontroli wszystkich informacji w oznakowaniu środków spożywczych.
Po powolnym początku roku, unijny handel rolno-spożywczy w okresie styczeń-marzec 2021 r. (eksport plus import) osiągnął wartość 75,8 mld EUR, czyli o 4% mniej niż w okresie styczeń-marzec 2020 r.
Prowadzone są obecnie prace legislacyjne nad zmianami organów kompetentnych do prowadzenia rejestrów określonej działalności na rynku spożywczym. Co się ma wkrótce zmienić?