Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Po powolnym początku roku, unijny handel rolno-spożywczy w okresie styczeń-marzec 2021 r. (eksport plus import) osiągnął wartość 75,8 mld EUR, czyli o 4% mniej niż w okresie styczeń-marzec 2020 r.
Eksport UE zmniejszył się o 0,9% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., osiągając wartość 46,4 mld EUR. Import UE osiągnął wartość 29,3 mld EUR, o 8,1% mniej niż w pierwszym kwartale 2020 r. Jednak wartość eksportu UE w marcu 2021 r. wzrosła o 20% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Podobnie, wartość importu UE wzrosła w marcu o 24% w porównaniu z poprzednim miesiącem.
W okresie styczeń-marzec 2021 r. wartość wywozu z UE najbardziej spadła do Wielkiej Brytanii (spadek o 1 079 mln EUR), w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. Mimo to miesięczny eksport z UE stopniowo wzrastał od końca okresu przejściowego. Wartość eksportu UE do Zjednoczonego Królestwa była w marcu 2021 r. o 27% wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 1,3% wyższa niż w marcu 2020 r. Inne kierunki, w przypadku których wartość unijnego eksportu rolno-spożywczego najbardziej spadła od stycznia 2021 r. w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku, to Egipt, Japonia, Rosja i Arabia Saudyjska.
Największy wzrost wartości unijnego eksportu w okresie styczeń-marzec 2021 r. odnotowano w przypadku Chin, gdzie wartość ta wzrosła o 914 mln EUR. W dalszym ciągu wynikało to przede wszystkim ze wzrostu wartości unijnego eksportu wieprzowiny, zbóż oraz olejów rzepakowego i słonecznikowego. Kolejne miejsce zajmuje Szwajcaria, gdzie wartość eksportu z UE wzrosła o 169 mln EUR. Inne kierunki, w przypadku których wartość unijnego eksportu rolno-spożywczego wzrosła najbardziej w pierwszym kwartale 2021 r., to Norwegia, Chile i Libia.
Pod względem kategorii produktów największy wzrost odnotowano w przypadku eksportu mięsa wieprzowego, olejów rzepakowego i słonecznikowego, wina, skór surowych i futer, a także kwiatów ciętych i roślin. Wartość unijnego importu najbardziej wzrosła w przypadku makuchów, soi oraz palonej kawy i herbaty. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.
Źródło: KE
Przeczytaj także
21 czerwca 2021 r. został uzgodniony wzór świadectwa weterynaryjnego na import koni do Bośni i Hercegowiny.
Papierowe znaki akcyzy od lipca będą mniejsze i będą mogły się znajdować w różnych miejscach butelki. Zmiana jest efektem decyzji Ministerstwa Finansów poprzedzonej dyskusją z branżą.
Celem działania było uzyskanie przeglądu technik oszustw stosowanych w przypadku tuńczyka. Dodatkowym celem było lepsze ukierunkowanie kontroli w przyszłości.