Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Alarmująca sytuacja
Europejskie Stowarzyszenie Przetwórstwa Owoców i Warzyw (PROFEL) alarmuje w piśmie skierowanym do KE, że przedłużająca się susza w Europie spowodowała najpoważniejsze problemy produkcyjne w sektorze warzywnym w UE w ciągu ostatnich 40 lat. Przy gorącej i suchej pogodzie ciągnącej się przez cały lipiec w większej części kontynentu, plony warzyw obniżyły się do takiego poziomu, że sytuacja plantatorów i przetwórców warzyw staje się bardzo trudna. Według PROFEL kraje UE szczególnie dotknięte skutkami suszy to Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry i Polska. Dla grochu i fasoli spadek plonów w UE szacuje się na 20% do 50%, zaś cebuli, cukinii i szpinaku między 15% a 50%. Ponadto w wielu regionach zasiew drugiego zbioru: szpinaku, fasoli i kalafiorów był niemożliwy z powodu suszy.
Najbardziej zagrożone sektory
Negatywny wpływ spadku plonów w największym stopniu odczuje sektor mrożonych i konserwowanych warzyw. Straty już teraz spowodowały zmniejszenie i nieregularne dostawy świeżych warzyw do zakładów przetwórczych, prowadząc do zmniejszenia ilości przetwarzanych produktów, a w konsekwencji wzrostu kosztów produkcji.
Dane GUS
Dla porównania, GUS w lipcowym wstępnym szacunku głównych ziemiopłodów ogrodniczych łączną produkcję warzyw gruntowych w Polsce (wczesnych i późnych) szacuje na ponad 4,2 mln t, tj. na poziomie niespełna 8% niższym r/r. Niemniej, o ostatecznej wysokości zbiorów zadecydują warunki dalszej wegetacji. Przewiduje się zmniejszenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych w stosunku do poprzedniego sezonu. Tegoroczne zbiory kapusty ocenia się na niespełna 1 mln t (- 1% r/r), kalafiorów na 225 tys. t (- 5,6% r/r), cebuli na poziomie 585 tys. t (- 12,3% r/r), buraków na ponad 300 tys. t (- 10,4% r/r), marchwi na 745 tys. (- 10% r/r),. Zbiory pomidorów przewiduje się w wysokości 250 tys. t (- 1,8% r/r), a ogórków – 245 tys. t (- 1,6% r/r), przy czym dotychczasowe warunki są stosunkowo korzystne dla warzyw ciepłolubnych, a także dla warzyw strączkowych. Łączną produkcję pozostałych gatunków warzyw szacuje się na blisko 920 tys. t, tj. także na poziomie nieco niższym od bardzo wysokiego ubiegłorocznego (- 8% r/r).
Wzrost kosztów oraz zmniejszenie podaży warzyw może prowadzić do podwyżek cen surowca jak i produktów gotowych.
Przeczytaj także
W swojej najnowszej publikacji Główny Urząd Statystyczny ocenia polską produkcję owoców w 2018 r. jako rekordową, co potwierdza nasze wcześniejsze przewidywania, że susza nie była istotnym czynnikiem drastycznie ograniczającym plonowanie sadów i plantacji owocowych.
Wg ostatnich prognoz KE przedstawianych w Short-term Outlook, światowa produkcja pomidorów do przetwórstwa w 2018 r. spadnie o 5% do 35,9 mln t, z dużymi różnicami w różnych obszarach produkcji. Niższa produkcja spodziewana...
Zeszłoroczne niekorzystne warunki pogodowe spowodowały, że w Polsce mimo utrzymania areału uprawy wiśni na poziomie 29,5 tys. ha, nastąpił 63-proc. spadek zbiorów, co przełożyło się na wzrost cen płaconych producentom. W bieżącym sezonie szacujemy, że powierzchnia upraw wiśni w Polsce nie uległa zmianie, natomiast zbiory powinny być nawet o 130% wyższe r/r, pomimo suszy, przyspieszonej wegetacji i spodziewanych wcześniejszych zbiorów.