Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Wiśnie wracają po ubiegłorocznym kryzysie

Kategoria: Biznes Fakty

Niedobór surowca i wzrost cen

Zeszłoroczne niekorzystne warunki pogodowe spowodowały, że w Polsce mimo utrzymania areału uprawy wiśni na poziomie 29,5 tys. ha, nastąpił 63-proc. spadek zbiorów do około 71,6 tys. t. Przełożyło się to na wzrost cen płaconych producentom. Za wiśnie do tłoczenia płacono w 2017 r. ok 2,30 zł/kg (wzrost o 188% r/r), a za wiśnie do mrożenia średnio 5,10 zł/kg (wzrost o 251% r/r). Wobec powyższych zmian, polski sektor przetwórstwa wiśni nie był w stanie sprostać globalnemu zapotrzebowaniu. Mimo zwiększenia zakupów z Serbii i Ukrainy, wystąpił znaczny niedobór surowca na rynku międzynarodowym, co przełożyło się na wysokie ceny sprzedaży wiśni mrożonej. Dla przykładu, w styczniu 2017 r. za Łutówkę cl l 0,05% 1*10kg płacono 1,92 EUR, a w styczniu 2018 r. już 2,5 EUR.

Prognozowane wyższe zbiory

W bieżącym sezonie szacujemy, że powierzchnia upraw wiśni w Polsce nie uległa zmianie, natomiast zbiory powinny być nawet o 130% wyższe r/r, pomimo suszy, przyspieszonej wegetacji i spodziewanych wcześniejszych zbiorów. Będą one jednak o ok. 15% mniejsze od rekordu z 2016 r. Ze względu na fakt, że wiśnie są w dużym stopniu zbierane maszynowo, problem z brakiem pracowników sezonowych będzie na tym rynku mniej dotkliwy. Ponadto brak zapasów mrożonych wiśni i soku nie będzie w tym sezonie obciążać produkcji. Jednak nie należy spodziewać się takiego poziomu cen, jak w sezonie 2017/2018. Oczekujemy zwiększonej podaży wiśni także ze strony innych krajów, bowiem u wszystkich dużych europejskich producentów spodziewane są wysokie plony, znacznie wyższe niż w 2017 r.

Plony w Serbii i na Ukrainie

W Serbii w tym roku wiosenne wysokie temperatury spowodowały wczesny początek sezonu i przyspieszyły dojrzewanie owoców. Zbiory powinny wynieść 80 tys. t wiśni, o 11% więcej niż w roku ubiegłym. Warto dodać, że w zeszłym sezonie serbski eksport wiśni znacznie wzrósł. W przypadku wiśni mrożonych zwiększył się o 57% r/r do 38 tys. t. Przez dwa wcześniejsze sezony ceny wiśni na Ukrainie były bardzo wysokie. W zeszłym roku z Ukrainy wyeksportowano w sumie 80 t świeżej wiśni i 1,7 tys. t mrożonych. Korzystna sytuacja na rynku wywołała znaczne powiększenie powierzchni sadów wiśniowych w tym kraju. Jednak nasadzenia te jeszcze nie weszły do owocowania, więc kolejnego znacznego wzrostu poziomu produkcji wiśni należy się spodziewać za kilka sezonów.

Wybierz obszar: Owoce i warzywa

Autor: BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas

Karolina Załuska
Ekspert rynków rolnych
Rynek owoców i warzyw

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn