Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spodziewana wysoka produkcja
W bieżącym sezonie, ze względu na utrzymywanie się od wczesnej wiosny wysokich temperatur i przyspieszenie wegetacji roślin, w handlu owoce pojawiły się średnio dwa tygodnie wcześniej niż w poprzednich sezonach. Z powodu łagodnego przebiegu zimy i bardzo ciepłej wiosny spodziewana jest duża produkcja większości owoców miękkich. Niemniej jednak, długotrwały brak opadów w większości rejonów kraju wpływa na ograniczenie plonów. Drugim istotnym problemem z jakim borykają się producenci owoców, który będzie wpływał na podaż owoców, są nowe zasady zatrudniania pracowników sezonowych oraz brak chętnych do tej pracy.
Skup owoców
Od końca maja prowadzony jest skup truskawek, od około dwóch tygodni skup agrestu, a od tygodnia zakłady przetwórcze prowadzą skup malin i porzeczki czerwonej. Średnia cena skupu truskawek bez szypułki w 24 tygodniu roku kształtowała się w granicach 5,25 z/kg loco zakład i była wyższa o prawie 24% w stosunku do poprzedniego tygodnia, ale o prawie 15% niższa r/r. Truskawki z szypułką, w tym samym okresie, skupowane były za średnio 2,98 zł/kg loco zakład i były tylko o 2% droższe tydzień do tygodnia, ale o 30% tańsze r/r. Jednocześnie cena truskawek w hurcie wahała się od minimalnie 4 zł/kg na giełdzie we Wrocławiu do maksymalnie 7,5 zł/kg w Rzeszowie. Średnio truskawki na rynkach hurtowych sprzedawane były w zeszłym tygodniu po 6 zł/kg.
Ceny malin
W analizowanym tygodniu w zakładach przetwórczych rozpoczął się też skup malin do przemysłu. Maliny letnie skupowane były na Mazowszu w cenie od 2,00-2,50 zł/kg, a w lubelskim za 2,50-2,60 zł/kg loco zakład. Średnia cena skupu malin w kraju wyniosła 2,33 zł/kg loco zakład. W zeszłym roku w tym samym okresie malina nie była skupowana, za to średnio w czerwcu zeszłego roku za malinę przemysłową płacono 4,1 zł/kg. Jednocześnie w zeszłym tygodniu za maliny na rynkach hurtowych płacono od 7 zł/kg na Broniszach, do 26 zł/kg na giełdzie w Poznaniu. Średnio maliny na rynkach hurtowych sprzedawane były po 13 zł/kg.
Agrest i czerwona porzeczka
Na rynkach hurtowych oferowany jest też agrest w cenie od 4 do 6 zł/kg. Natomiast skup agrestu przez zakłady przetwórcze jest realizowany w województwie mazowieckim (0,60 zł/kg loco zakład), lubelskim (0,60-0,80 zł/kg loco zakład) oraz w kujawsko-pomorskim (0,60zł/kg loco zakład). Agrest do przemysłu przeciętnie był skupowany po 0,69 zł/kg, tj. po cenie o niecały 1% niższej niż w poprzednim tygodniu i jednocześnie o 73% niższej niż w zeszłym roku o tej porze. W 24 tygodniu roku zakłady przetwórcze rozpoczęły również skup porzeczki czerwonej w cenie średnio 2,10-2,50 zł/kg loco zakład. W zeszłym roku w tym samym okresie porzeczka nie była jeszcze skupowana, ale średnio w czerwcu zeszłego roku za porzeczkę czerwoną do przemysłu płacono 2,9 zł/kg.
Przeczytaj także
Według szacunków IERiGŻ, w sezonie 2017/2018, ze względu na nieurodzaj owoców w 2017 r., w Polsce do przetwórstwa trafiło o ponad 45% mniej jabłek niż sezon wcześniej. Z tego też powodu zmianie uległa struktura produkcji przetworów owocowych i warzywnych. Jednocześnie spadł udział przetwórstwa w zagospodarowaniu jabłek.
W 2017 r. import bananów oraz platanów do Polski wg. COMTRADE wyniósł 466,2 tys. t dając naszemu krajowi 16 pozycję w światowym imporcie i 7 miejsce wśród importerów unijnych. Jednocześnie Polska jest znaczącym eksporterem bananów i biorąc pod uwagę, że nie wyprodukowaliśmy ani jednego banana, 32 pozycja w światowym eksporcie wygląda imponująco.
W ciągu ostatniej dekady, ze względu na właściwości aromatyczne jak i lecznicze, zapotrzebowanie na czosnek w Europie stale rośle. Dyskonty i sklepy wielkopowierzchniowe nadal często preferują tanie, białe odmiany czosnku z Chin, głównie ze względu na cenę.