Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wydane przez szkockie służby ostrzeżenie wiąże się z odkryciem przez Food Standards Scotland (FSS) i North Lanarkshire Council 40 butelek podrobionej wódki, fałszywie oznaczonej jako Glen`s Vodka. Produkt ten sprzedawano w sklepie w Coatbridge, a zgłoszenie otrzymano od jednego z klientów, który stwierdził, że zakupiony przez niego produkt pachnie zmywaczem do paznokci.
Funkcjonariusze zdjęli z rynku podejrzany wyrób alkoholowy, a pobrane próbki przekazano do analizy. Jak zauważył szef Scottish Food Crime and Incidents Units w FFS, Ron McNaughton, produkt ten stanowił zagrożenie dla zdrowia konsumentów, a zakup podrobionego alkoholu uniemożliwia często sprawdzenie informacji odnośnie użytych składników i zawartości procentowej alkoholu (jego mocy).
Szersze ujęcie problemu
Również na początku tego roku śledczy z Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) rozbili grupę przestępczą podejrzaną o przemyt wódki i whisky premium. Dystrybucja obejmowała kilka kontynentów, a działania OLAF objęły inspekcję dziesiątek podejrzanych kontenerów. Doprowadziły także do przejęcia prawie 400 000 butelek alkoholu o szacunkowej wartości 14 milionów euro.
Podrobione alkohole przeładowywano przez Kaukaz do kilku portów Unii Europejskiej. Podrobione produkty, imitujące marki premium były pakowane i etykietowane w sposób utrudniający konsumentom i sprzedawcom odróżnienie ich od legalnych produktów. Ich głównym rynkiem docelowym były kraje UE, jednak niektóre z nich wysłano także poza granie Europy.
Naukowa analiza
Opublikowany w ostatnim czasie przegląd pokazuje zakres i skalę problemu jakim jest zjawisko fałszowania alkoholi. Jak wskazuje pochodzące z Journal of the American Society of Brewing Chemists badanie, podrobione alkohole stanowią nawet od 25 do 40% całkowitej ilości spożywanych napoi alkoholowych. Spożywanie tych produktów, często niesie za sobą poważne zagrożenie. Każdego roku odnotowuje się tysiące zgonów, których przyczyną jest spożycie toksycznych i trujących związków obecnych w trunkach wysokoprocentowych. Naukowcy sugerują także potrzebę prowadzenia systematycznych działań w celu zwalczania tego rodzaju przestępstwa oraz wprowadzenie bardziej surowych przepisów i poważniejszych środków odstraszających.
Źródła:
https://www.foodsafetynews.com/2024/08/warning-issued-after-fake-alcohol-found-in-scotland/
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/03610470.2024.2319934#abstract
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Przeczytaj także
Policja w Nowej Zelandii prowadzi dochodzenie w związku z podejrzeniem przekazania do banku żywności cukierków zawierających narkotyki.
Przeprowadzone w ostatnim czasie kontrole Urzędu ds. Gospodarki i Bezpieczeństwa Żywności (ASAE) doprowadziły do zwalczenia podejrzanych przypadków kilku produktów, m.in. suplementów diety, oliwy z oliwek, wina oraz produktów mięsnych.