Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Na całym świecie plantatorzy starają się sprzedać owoce truskawki na bardziej lukratywnym rynku świeżych owoców niż do przetwórstwa. Wybuch Covid-19 przetasował układ, ponieważ nagle konsumenci woleli produkty o długim okresie trwałości, takie jak owoce cytrusowe i jabłka, a nie truskawki.
Początek pandemii
Alarm pandemiczny został podniesiony w marcu i kwietniu, kiedy sezon truskawek hiszpańskich, marokańskich i egipskich był u szczytu, więc zmniejszony zagraniczny i krajowy popyt na świeże truskawki wpłynął na rynek przetwórczy.
Wpływ koronawirusa na rynek truskawek
Marokańskie truskawki do zamrażania potaniały w okresie wybuchu pandemii i jej ceny nie wzrosły zgodnie z oczekiwaniami po Ramadanie. Ceny egipskie skupu truskawek były na niskim poziomie, zanim koronawirus rozprzestrzenił się poza Chinami, ponieważ późny początek sezonu spowodował spadek eksportu świeżych truskawek. Egipscy rolnicy początkowo postanowili zatrzymać owoce, zamiast poddać się presji cenowej, więc zdecydowali się przekierować swój surowiec na stosunkowo mniej rentowny, ale bardziej stabilny rynek przetwórczy. Zwiększona podaż wpłynęła na ceny.
Pogoda w Polsce a truskawki
Bieżący sezon przetwarzania truskawki w Polsce był bardzo krótki. Naznaczony bardzo niską jakością owoców z powodu deszczy nawalnych, burz i gradu oraz dużymi problemami z rozwojem chorób grzybowych.
Wzrost importu z Ukrainy
Jednocześnie zaobserwowano niespotykany dotychczas wzrost zakupów mrożonych truskawek z innych krajów. Zapobiegliwie, europejscy handlowcy i przetwórcy zgromadzili dodatkowy tonaż mrożonej truskawki z Ukrainy. Eksport mrożonych truskawek z tego kraju między styczniem a kwietniem wzrósł o 55%, a Polska, Niemcy i Czechy były głównym rynkiem docelowym tego eksportu.
Egipt na coraz lepszej pozycji
Przemysł mrożonek z truskawek w Polsce stopniowo traci swoją znaczącą pozycję na rzecz konkurentów. W latach 2015-2019 CAGR eksportu polskich mrożonych truskawek spadł o 4,2% do 93,8 tys. t, a w samym 2019 spadł o 5%. Podczas gdy w tym samym okresie eksport z Egiptu CAGR wzrósł prawie 33% z 39,1 tys. t do 163,9 tys. t. i o 53% r/r. Oznacza to że od dwóch lat Egipt jest pierwszym eksporterem mrożonych truskawek na świecie, a Polska spadła na drugą pozycję w ujęciu wolumenowym (choć nadal na pierwszej w ujęciu wartościowym). W 2019 r. Egipt wkroczył na tradycyjne polskie rynki, takie jak Niemcy (+ 120% tonażu) i Niderlandy (+ 28%), a nawet o 77% zwiększył eksport do Polski. Widocznie, choć mniej spektakularnie rośnie też sprzedaż z Maroka - wzrosła o 6,7% r/r do 73 t. i 7,6% CAGR 2015-19.
Prognozy dla Polski
Aby być konkurencyjnym, niestety Polska musi dostosować się do aktualnych cen rynkowych, które Egipt, czy Ukraina utrzymują w przedziale 1,00-1,50 EUR/kg. Zapotrzebowanie na truskawki mrożone w „nowej normalności” może pozostać na niskim poziomie. Są one używane w znaczącej ilości w Foodservice, który ograniczył znacznie swoją aktywność i nic nie wskazują na to, że w najbliższym czasie doświadczy silnego odbicia.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Badania opublikowane pod koniec czerwca br. potwierdzają przypuszczenia, że owoce i warzywa nie są odporne na powszechne zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza mikroplastikami i że przenikają one do korzeni, a następnie zostają przeniesione do jadalnych części roślin.
Z wstępnych danych Ministerstwa Finansów za okres styczeń-kwiecień 2020 r. wynika, że wolumen eksportu cebuli z Polski wyniósł 65,3 tys. t, o wartości 34,5 mln EUR, co oznacza wzrost eksportu w ujęciu ilościowym, ale spadek w ujęciu wartościowym.
Mimo że o tej porze roku wysoka podaż i niskie ceny są typowe dla europejskiego rynku pomidora, to ograniczenia COVID-19 pozostają odczuwalne i wpływają na popyt.