Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Administracja Bezpieczeństwa i Zdrowia Departamentu Pracy w USA (OSHA) oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydały wspólne, tymczasowe wytyczne dotyczące COVID-19 dla pracowników i pracodawców w branży mięsnej, zajmujących się pakowaniem i przetwarzaniem mięsa (wołowego, wieprzowego i drobiu). Wytyczne te obejmują zalecane działania, które pracodawcy powinni podjąć w celu zmniejszenia ryzyka narażenia na kontakt z koronawirusem.
Koronawirus dotknął wielu pracowników zakładów przetwórstwa mięsnego i drobiowego w kilku stanach USA. Ponad 5000 amerykańskich pracowników przemysłu mięsnego zostało narażonych na kontakt z koronawirusem, a 13 z nich zmarło. Podczas gdy same produkty mięsne, z którymi ci pracownicy się obchodzą w swojej pracy nie narażają ich na koronawirusa, to bliski kontakt ze współpracownikami i przełożonymi może przyczynić się do ich potencjalnego narażenia.
Jako pracownicy niezbędni, osoby pracujące w przemyśle mięsnym i przetwórczym muszą być chronione przed koronawirusem dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia. Najnowsze wytyczne określają kroki, jakie pracodawcy powinni podjąć w celu zapewnienia bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy dla pracowników przemysłu mięsnego i przetwórczego.
Tymczasowe wytyczne OSHA i CDC odnoszą się do:
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i higienie pracy z 1970 r. pracodawcy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpiecznych i zdrowych miejsc pracy dla swoich pracowników. Rolą OSHA jest pomoc w zapewnieniu tych warunków dla pracujących mężczyzn i kobiet w Ameryce poprzez ustalanie i egzekwowanie standardów oraz zapewnianie szkoleń, edukacji i pomocy.
Zalecenia dot. zakrywania twarzy przez pracowników zakładów przetwórstwa mięsnego i drobiowego
CDC zaleca noszenie maseczek płóciennych jako środka ochronnego szczególnie w warunkach pracy, gdy dystans społeczny nie jest możliwy do osiągnięcia. Maseczki mogą zmniejszyć ilość dużych kropelek oddechowych, które osoba emituje podczas mówienia, kichania lub kaszlu, co uniemożliwi rozprzestrzenianie się wirusa szczególnie u osób bezobjawowych, które nie wiedzą, że są nosicielami, a powodują jego nieświadome rozprzestrzenianie się na inne osoby. Osłony na twarz mają na celu ochronę innych osób - nie osoby noszącej.
Podczas gdy noszenie płóciennych okryć twarzy jest środkiem ochrony zdrowia publicznego mającym na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19 w społecznościach lokalnych, noszenie przez cały czas trwania zmiany roboczej (np. osiem lub więcej godzin) w zakładzie przetwórstwa mięsnego lub drobiowego pojedynczego płóciennego okrycia twarzy może być niepraktyczne, jeżeli podczas zmiany roboczej zostanie ono zmoczone, zabrudzone lub w inny sposób wyraźnie zanieczyszczone. Jeżeli w tych zakładach stosuje się maseczki z płótna, pracodawcy powinni zapewnić pracownikom łatwy dostęp do nich celem częstej ich wymiany.
Więcej: Szczegółowo opisane wytyczne dla branży mięsnej w związku z COVID-19
Źródło: https://www.dol.gov/newsroom/releases/osha/osha20200426
Przeczytaj także
W czasopiśmie Emerging Infectious Diseases opublikowany zostanie artykuł będący studium przypadku historii zakażeń koronawirusem wśród członków trzech rodzin w klimatyzowanej restauracji w Kantonie, w Chinach.
Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie, globalny wzrost gospodarczy ulega spowolnieniu, czego konsekwencją, w perspektywie średniookresowej, może być spadek konsumpcji mięsa czerwonego na świecie.
Największy na świecie przetwórca wieprzowiny zamknął zakład, ostrzega przed niedoborem mięsa w czasie pandemii.