Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska wprowadziła zmiany w częstotliwości kontroli różnych importowanych produktów spożywczych, sygnalizując zróżnicowane podejście do środków bezpieczeństwa. Zmienione przepisy regulujące kontrole urzędowe i specjalne warunki dotyczące żywności i paszy pochodzenia niezwierzęcego wprowadzanej do obrotu w Europie są dostosowywane co sześć miesięcy.
Na podstawie danych z systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) oraz spostrzeżeń zebranych na podstawie dokumentów, kontroli tożsamości i inspekcji fizycznych przeprowadzonych przez państwa członkowskie UE na początku 2023 r. decyzje odzwierciedlają ewoluujący krajobraz zgodności i ograniczania ryzyka.
Nasion sezamu z Indii na cenzurowanym
Godne uwagi zmiany obejmują zaostrzone kontrole nasion sezamu z Indii pod kątem Salmonelli – zwiększenie kontroli do 30% przesyłek. Z drugiej strony złagodzono kontrole dotyczące tlenku etylenu, zmniejszając kontrole liczby przesyłek z 50 do 30 procent.
Zmiany związane z tlenkiem etylenu dotyczą także makaronów instant zawierających przyprawy oraz przypraw lub sosów z Korei Południowej. Poziom kontroli, wcześniej ustalony na 20% przesyłek ze względu na ryzyko skażenia, został obniżony do 10% w związku z poprawą zgodności zgłoszoną przez państwa członkowskie.
Zniesiono bardziej rygorystyczne kontrole suplementów diety zawierających substancje botaniczne z Korei Południowej i niektóre rodzaje papryki z Ugandy, pierwotnie wprowadzone ze względu na obawy związane z tlenkiem etylenu. Tymczasem kontrola nasion kminku z Turcji pod kątem alkaloidów pirolizydynowych została zwiększona do 30%.
Guma guar z Indii, która wcześniej podlegała wzmożonym kontrolom ze względu na ryzyko skażenia, odnotowała spadek z 50 do 30 procent przesyłek wprowadzanych do UE, co odzwierciedla poprawę zgodności.
Kontrole aflatoksyn w orzeszkach ziemnych pochodzących z USA będą kontynuowane z częstotliwością 20 procent, natomiast kontrole ekstraktu waniliowego pod kątem pozostałości pestycydów pozostają niezmienione i wynoszą 20 procent.
Pozostałości pestycydów są głównym tematem wielu aktualizacji, ze zwiększonym nadzorem nad różnymi produktami z Bangladeszu, Indii, Sri Lanki, Tajlandii, Wietnamu, Egiptu i Pakistanu. Warto zauważyć, że złagodzono kontrole w przypadku mięty z Izraela.
Komisja Europejska zajęła się także warunkami importu żywności i paszy z innych krajów w następstwie awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 r. Przepisy obejmują produkty zawierające lub pochodzące z grzybów i dzikich owoców, z określonymi maksymalnymi dozwolonymi poziomami skażenia radioaktywnego.
Chcąc zrównoważyć protokoły bezpieczeństwa i efektywny handel, dostosowania te odzwierciedlają zaangażowanie UE w zapewnianie jakości i bezpieczeństwa importowanych produktów spożywczych, przy uwzględnieniu zmieniającej się dynamiki zgodności.
Źródło: https://tradecouncil.org/eu-adapts-inspection-frequencies-for-imported-food-products/
Przeczytaj także
Narażenie konsumentów na nieorganiczny arsen w żywności budzi obawy zdrowotne wynika z najnowszej oceny ryzyka tej substancji zanieczyszczającej przeprowadzonej przez EFSA. Ustalenia ekspertów potwierdzają i podtrzymują wyniki wcześniejszej oceny EFSA dotyczącej zagrożeń związanych z obecnością nieorganicznego arsenu w żywności z 2009 r.
Opracowanie zawiera wybór najnowszych danych statystycznych UE, dotyczących rolnictwa i rybołówstwa oraz szerszego łańcucha „od pola do stołu”.
Z dniem 31 stycznia 2024 r. wchodzą w życie zmiany związane z wymianą handlową pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, tj. wprowadzenie wymogu stosowania eksportowych świadectw zdrowia dla produktów pochodzenia zwierzęcego należących do kategorii średniego ryzyka.