Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

UE ustala nową opłatę od odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych

Kategoria: Opakowania

W ramach pakietu naprawczego dotyczącego pandemii koronawirusa o wartości 750 miliardów euro przywódcy UE uzgodnili nowy "podatek" od odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Podatek, który ma zostać wprowadzony od 1 stycznia 2021 r., będzie obliczany na podstawie masy niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych „ze stawką poboru 0,80 EUR / kilogram z mechanizmem pozwalającym uniknąć nadmiernie regresywnego wpływu na składki krajowe”.

Aby dotrzymać proponowanego harmonogramu, należałoby szybko osiągnąć porozumienie polityczne i formalne zatwierdzenie. Musi to zostać wypracowane w ramach specjalnej ustawy, która musi zostać szczegółowo zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę Ministrów UE. Ponadto komisja stwierdziła, że ​​to nowe źródło dochodu może wymagać jednomyślnej zgody Rady Ministrów UE i zgodnie z wymogami konstytucyjnymi państw członkowskich.

Tekst dokumentu uzgodniony przez przywódców UE nie precyzuje, czy dochód z odpadów opakowań z tworzyw sztucznych jest nowym podatkiem, który musiałby zostać jednogłośnie zatwierdzony przez państwa członkowskie. Komisja stwierdziła w maju, że opłata w wysokości 0,80 euro / kg nie jest podatkiem ", ale" wkładem do budżetu UE, mającym zachęcić państwa członkowskie do zwiększenia recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych ".

Komisja wskazała również, że państwa w żadnym wypadku nie są zobowiązane do wprowadzenia tego środka i mogą zdecydować się na inne środki, aby wnieść wymagany wkład do budżetu UE.

Dochody z opłaty są jednym ze źródeł finansowania, które UE wykorzysta do spłaty pożyczek potrzebnych na sfinansowanie planu naprawy Covid-19 o wartości 750 mld euro. Wcześniejsze dokumenty związane z tym planem sugerowały, że komisja rozważa wsparcie finansowe dla sektora recyklingu tworzyw sztucznych. Ale przywódcy UE starali się dokładniej zdecydować, które sektory otrzymają pomoc w ramach pakietu naprawczego.

Źródło: https://www.consilium.europa.eu/media/45109/210720-euco-final-conclusions-en.pdf

Wybierz obszar: Opakowania

Autor: Jakub Ostaszewski

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn