Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ramach pakietu naprawczego dotyczącego pandemii koronawirusa o wartości 750 miliardów euro przywódcy UE uzgodnili nowy "podatek" od odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.
Podatek, który ma zostać wprowadzony od 1 stycznia 2021 r., będzie obliczany na podstawie masy niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych „ze stawką poboru 0,80 EUR / kilogram z mechanizmem pozwalającym uniknąć nadmiernie regresywnego wpływu na składki krajowe”.
Aby dotrzymać proponowanego harmonogramu, należałoby szybko osiągnąć porozumienie polityczne i formalne zatwierdzenie. Musi to zostać wypracowane w ramach specjalnej ustawy, która musi zostać szczegółowo zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę Ministrów UE. Ponadto komisja stwierdziła, że to nowe źródło dochodu może wymagać jednomyślnej zgody Rady Ministrów UE i zgodnie z wymogami konstytucyjnymi państw członkowskich.
Tekst dokumentu uzgodniony przez przywódców UE nie precyzuje, czy dochód z odpadów opakowań z tworzyw sztucznych jest nowym podatkiem, który musiałby zostać jednogłośnie zatwierdzony przez państwa członkowskie. Komisja stwierdziła w maju, że opłata w wysokości 0,80 euro / kg nie jest podatkiem ", ale" wkładem do budżetu UE, mającym zachęcić państwa członkowskie do zwiększenia recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych ".
Komisja wskazała również, że państwa w żadnym wypadku nie są zobowiązane do wprowadzenia tego środka i mogą zdecydować się na inne środki, aby wnieść wymagany wkład do budżetu UE.
Dochody z opłaty są jednym ze źródeł finansowania, które UE wykorzysta do spłaty pożyczek potrzebnych na sfinansowanie planu naprawy Covid-19 o wartości 750 mld euro. Wcześniejsze dokumenty związane z tym planem sugerowały, że komisja rozważa wsparcie finansowe dla sektora recyklingu tworzyw sztucznych. Ale przywódcy UE starali się dokładniej zdecydować, które sektory otrzymają pomoc w ramach pakietu naprawczego.
Źródło: https://www.consilium.europa.eu/media/45109/210720-euco-final-conclusions-en.pdf
Przeczytaj także
Bezpieczeństwo opakowań do żywności i innych produktów wrażliwych na higienę, takich jak kosmetyki, leki nie wspominając o przemysłowym zastosowaniu opakowań różnego rodzaju, jest jednym z najważniejszych aspektów istotnych dla bezpieczeństwa i zdrowia konsumentów.
Frugal Bottle – to nowa butelka wykonana w 94% z przetworzonego kartonu; jest pięć razy lżejsza od szklanej i już niedługo rozlane do niej alkohole pojawią się na półkach sklepowych w Wielkiej Brytanii, Danii i w Holandii.
Z szacunków Polskiej Izby Opakowań wynika, iż w opakowaniach żywności i napojów oraz dodatków do żywności, dominują tworzywa sztuczne. Zarówno „tradycyjne” (ropopochodne) jak i coraz częściej otrzymywane z biosurowców.