Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Unilever wprowadza przełomową technologię recyklingu opakowań spożywczych

Kategoria: Procesy i Technologie

Współpraca z partnerami

Unilever ogłosił, że rozpoczyna współpracę z firmami Ioniqa oraz IndoramaVentures w celu opracowania pionierskiej technologii, która pozwoli na wydajny recykling opakowań plastikowych z PET i ponowne ich wykorzystywanie jako surowca w przemyśleopakowaniowym. Ioniqa przygotowała autorskie rozwiązanie, dzięki któremu każdy odpad PET, w tym kolorowy plastik, można przerobić na przezroczysty surowiec do ponownego użytku. Technologia przeszła wstępne badania i wejdzie niebawem w fazę testów przemysłowych.

Odzyskiwanie PET

PET (tereftalan etylenu) jest szeroko wykorzystywany do produkcji plastikowych opakowań, jednak tylko 20% tych materiałów przechodzi recykling, podczas gdy pozostałe 80% zostaje spalone, wyrzucone na śmietnik lub przedostaje się do środowiska naturalnego. Unilever, wraz zIndoramaVentures oraz związaną z Uniwersytetem Technicznym w Eindhoven w Holandii firmą Ioniqa, podjął wyzwanie usprawnienia tego procesu. Nowatorska technologia holenderskiego start-upu polega na poddaniu odpadów PET obróbce na poziomie molekularnym, co pozwala na oddzielenie barwników i zanieczyszczeń. Cząsteczki są następnie z powrotem przetwarzane na PET iodzyskany zostaje czysty surowiec.

Przełom w branży

Jeśli technologia ta okaże się efektywna w skali przemysłowej, w przyszłości możliwy będzie całkowity recykling PET w celu produkcji wysokiej jakości opakowań do żywności. Trzy partnerskie przedsiębiorstwa są przekonane, że takie rozwiązanie całkowicie zmieniłoby funkcjonowanie branży, ponieważ proces recyklingu mógłby być prowadzony właściwie w nieskończoność. W 2017 Unilever zobowiązał się, że do 2025 roku wszystkie wykorzystywane przez koncern plastikowe opakowania będą zdatne do ponownego wykorzystania bądź biodegradowalne.

Korzyści dla środowiska

Szef działu R&D Unilever, David Blanchard, podkreślił, że firma jest dumna, mogąc wspierać kolejne innowacje z dziedziny opakowań: „chcemy, aby wszystkie nasze opakowania były częścią nowoczesnejgospodarki obiegowej, dalekiej od tradycyjnego, linearnego modelu opartego na zasadzie «weź, wykorzystaj, wyrzuć». Ta konkretna technologia jest wyjątkowo obiecująca, ponieważ może umożliwić pełen recykling wszystkich plastików z PET”.TonnisHooghoudt, założyciel i prezes Ioniqa, tak podsumował założenia projektu: „jesteśmy zaszczyceni, mogąc rozwijaćtę innowacyjną technologięprzy wsparciu partnerów takich jak Unilever i IndoramaVentures. Dzięki naszej współpracy odpady PET będą mogły stać się całkowicie odnawialnym surowcem, co w konsekwencji przyczyni się do mniejszego zanieczyszczenia całej planety.”

Źródło:

https://www.unilever.com/news/Press-releases/2018/unilever-to-pioneer-breakthrough-food-packaging-technology-together-with-ioniqa-and-indorama-ventures.html

Wybierz obszar: Pakowanie

Autor: Wojciech Grodzicki

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn