Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z National Institutes of Health, the Centers for Disease Control z UCLA oraz Princeton University, zostały opublikowane online 17 marca br. Jednakże wyniki te zostały umieszczone na serwerze naukowym już dwa tygodnie temu, tak aby mogły być szeroko rozpowszechnione w społeczności badawczej.
W publikacji pt. „Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARS-CoV-1”, autorzy badania porównali stabilność nowego koronawirusa do stabilności oryginalnego wirusa SARS. Naukowcy stwierdzili, że ciężki ostry zespół oddechowy coronavirus 2 (SARS-CoV-2) był wykrywalny w aerozolu do trzech godzin, do czterech godzin na miedzi, do 24 godzin na kartonie i od dwóch do trzech dni na tworzywach sztucznych i stali nierdzewnej.
SARS-CoV-2, podobnie jak jego poprzednik SARS-CoV-1, pojawił się w Chinach. W latach 2002-2003 pierwotny SARS zainfekował ponad 8000 osób. SARS-CoV-1 został wyeliminowany poprzez intensywne działania w zakresie ustalania kontaktów zakaźnych i izolacji przypadków, a od 2004 r. nie wykryto żadnych przypadków.
SARS-CoV-1 jest koronawirusem człowieka najbardziej zbliżonym do SARS-CoV-2. W badaniu stabilności oba te wirusy zachowywały się podobnie, co niestety nie wyjaśnia, dlaczego COVID-19 stał się znacznie większym ogniskiem chorobowym. Autorzy artykułu opublikowanego w NEJM zaproponowali jednak kilka hipotez.
Stwierdzili, że stabilność SARS-CoV-2 była podobna do stabilności SARS-CoV-1 w badanych warunkach doświadczalnych. Wskazuje to, że różnice w charakterystyce epidemiologicznej tych wirusów prawdopodobnie wynikają z innych czynników, w tym z dużej ilości wirusów w górnych drogach oddechowych oraz z możliwości rozprzestrzeniania się i przenoszenia wirusa przez osoby zakażone SARS-CoV-2 bezobjawowo.
Przebieg badań
W badaniu w National Institutes of Health podjęto próbę odtworzenia działania wirusa, który transmitowany jest przez zainfekowaną osobę i osiada na powierzchniach codziennego użytku w warunkach domowych oraz szpitalnych, np. poprzez kaszel lub dotykanie przedmiotów. Na przykład, aerozole zawierające SARS-CoV-2 lub SARS-CoV-1 były generowane za pomocą trójstrumieniowego nebulizatora Collison i podawane do bębna Goldberg'a w celu stworzenia środowiska z aerozolami. Następnie naukowcy zbadali, jak długo wirus pozostawał zakaźny na różnych powierzchniach.
Tabela. Żywotność SARS-CoV-1 i SARS-CoV-2 w aerozolach i na różnych powierzchniach
Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań:
W ustaleniach potwierdzono wytyczne dla pracowników służby zdrowia publicznego dotyczące stosowania środków ostrożności podobnych do tych, które stosuje się w przypadku grypy i innych wirusów układu oddechowego w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2:
Źródło:
https://www.genengnews.com/news/coronavirus-stays-stable-on-surfaces-for-hours/
https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMc2004973
Przeczytaj także
ECDC opublikowało raport, w którym prezentuje tymczasowe wytyczne odnośnie procedur dotyczących sprzątania w placówkach, które nie są zakładami świadczącymi opiekę zdrowotną. A na stronie Głównego Inspektoratu Sanitaryjnego opublikowano zebrne wytyczne dla przemysłu spożywczego.
Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się coraz bardziej. Budzi to obawy czy żywność importowana z Chin do Europy może być zainfekowana i czy jest bezpieczna do spożycia.
Chiny to największy odbiorca produktów mleczarskich na świecie, odpowiadający za niemal 1/5 światowego importu. Jak rozprzestrzenianie się koronawirus może wpłynąć na branżę mleczarską?