Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowy raport Komisji Europejskiej
W pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. eksperci Komisji Europejskiej opublikowali wiosenną edycję raportu „Short-term outlook for EU agricultural markets”, w której zaprezentowali prognozy dla podstawowych rynków rolnych w UE. Według oceny ekspertów, w 2018 r. dostawy mleka w Unii Europejskiej zwiększą się o 1,4% do 158,3 mln t. Dynamika wzrostu będzie zatem mniejsza niż w 2017 r., kiedy to wyniosła 1,8%. W I kw. br. dostawy mleka mają zwiększyć się w relacji rocznej o 3%. Oczekuje się, że w kolejnych kwartałach, roczna dynamika wzrostu będzie się osłabiać.
Według ostatniego badania pogłowia, w grudniu 2017 r. w UE pogłowie krów mlecznych było o 1% mniejsze niż w analogicznym okresie 2016 r., a najbardziej dynamiczny spadek pogłowia zaobserwowano w Holandii (o 7%) co było konsekwencją wypełnienia wymogów środowiskowych. Warto przy tym zauważyć, że mimo tak znaczącego spadku pogłowia, dostawy mleka w tym kraju były o zaledwie 0,2% mniejsze niż w 2016 r. W 2018 r. pogłowie krów mlecznych powinno ulec dalszej redukcji, jednak skala spadku, wg ocen eksportów KE, będzie mniejsza niż w 2017 r.
Większa konsumpcja wewnętrzna i eksport
Według przewidywań KE, w 2018 r. popyt na produkty mleczarskie na rynku unijnym ma wzrosnąć o 0,9%. Najbardziej dynamicznie ma zwiększyć się zużycie proszków mlecznych – pełnego o 2,9%, a odtłuszczonego o 2,6%. Wzrosnąć ma również spożycie masła (o 1,9%) oraz serów (o 1,2%). Jedynie w przypadku produktów płynnych przewidywany jest 0,5-proc. spadek konsumpcji wewnętrznej. W 2018 r. ma zwiększyć się również eksport produktów mleczarskich z UE – o 4%. Warto przypomnieć, że w 2017 r. zwiększył się on o 10%. W konsekwencji UE stała się największym eksporterem produktów mleczarskich na świecie z udziałem w globalnym handlu na poziomie 34%.
Problem zapasów OMP w UE ciągle aktualny
Podobnie jak przed rokiem, jednym z tematów najbardziej zajmujących uwagę ekspertów będzie sytuacja na rynku OMP. Wg prognoz KE, w br. jego produkcja we Wspólnocie ma zwiększyć o 3% do 1,56 mln t. Eksperci założyli dwa scenariusze kształtowania się sprzedaży zapasów interwencyjnych. W pierwszym, przy wzroście produkcji na powyższym poziomie, wzroście eksportu o 5%, wzroście zużycia na rynku wewnętrznym o 3% oraz zwiększeniu poziomu zapasów prywatnych z 75 do 85 tys. t, z zapasów interwencyjnych powinno zostać sprzedane 80 tys. t OMP. W drugim scenariuszu, w którym zakładany eksport byłby o 4% mniejszy niż w 2017 r., a produkcja wzrosłaby w takim samym stopniu jak w scenariuszu pierwszym, zapasy prywatne mają wzrosnąć do 100 tys. t. W tym przypadku z zapasów interwencyjnych sprzedaż mogłaby sięgnąć tylko ok. 30 tys. t. Eksperci zaznaczają, że są to wyłącznie scenariusze robocze a ostateczna sprzedaż będzie zależała od rzeczywistego kształtowania się produkcji i eksportu OMP.
Przeczytaj także
W 2017 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski na rynki pozaunijne zwiększyła się o 27% do 476 mln EUR. Największy, pod względem wartości, udział w sprzedaży z Polski na rynki krajów trzecich miały sery i twarogi (36,2%), a ich wartość w 2017 r. zwiększyła się o 31,6% do 172 mln EUR.
W ostatnich dwóch latach Rumunia była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej. Dobra koniunktura gospodarcza miała również pozytywny wpływ na popyt na produkty mleczarskie, dlatego warto przyjrzeć się jak wygląda rumuński rynek mleka.
Po czterech miesiącach spadków cen masła, w lutym i na początku marca na unijnym i polskim rynku obserwowaliśmy ich ponowny wzrost. Wg danych KE, w pierwszym tygodniu marca 2018 r. średnia cena masła w UE wyniosła 472 EUR/100 kg i była o 14,4% wyższa niż w analogicznym okresie 2017 r.