Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Mleczarstwo jest zdecydowanie głównym działem rolnictwa Nowej Zelandii, a przychody ze sprzedaży zagranicznej produktów mleczarskich stanowią najważniejszą pozycję nie tylko w przypadku sektora spożywczego, ale też w całej gospodarce. W ostatnich latach odpowiadały one za 25-30% całkowitej wartości eksportu z tego kraju.
USDA szacuje spadek produkcji
Według najnowszych szacunków Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), wolumen produkcji mleka w Nowej Zelandii w 2019 r. będzie o 1% niższy od odnotowanego w 2018 r. Należy zauważyć, że w pierwszych ośmiu miesiącach br. w Nowej Zelandii wyprodukowano o 0,5% mleka mniej niż przed rokiem. Oznacza to, że aby osiągnąć zakładany spadek produkcji mleka w roku bieżącym, w ostatnich czterech miesiącach, kiedy wytwarza się ponad połowę wolumenu mleka w tym kraju, produkcja musiałaby być o 1,4% mniejsza niż przed rokiem. Jak zaznaczają analitycy USDA, może być to związane z chłodniejszą niż zazwyczaj wiosną, co może się przełożyć na gorsze wzrosty pastwisk a w konsekwencji niższą produkcję.
Wzrost cen produktów mleczarskich
Warto zauważyć, że spodziewana, mniejsza produkcja mleka już znajduje odzwierciedlenie w cenach produktów mleczarskich na rynku nowozelandzkim. Na początku października br. ceny masła, serów i odtłuczonego mleka w proszku w tym kraju były wyższe od notowanych w Unii Europejskiej. Jedynie w przypadku pełnego mleka w proszku, poziom cen był niższy.
Prognozy na 2020 rok
W 2020 r., według prognoz USDA, z uwagi na brak znaczących zmian w pogłowiu krów i zakładając normalne warunki pogodowe, produkcja mleka w Nowej Zelandii ma ukształtować się na poziomie zbliżonym do 2019 r.
Wzrostu wolumenu sprzedaży zagranicznej
W przypadku eksportu produktów mleczarskich z Nowej Zelandii, eksperci USDA szacują, że wolumen sprzedaży zagranicznej pełnego mleka w proszku (którego Nowa Zelandia jest największym eksporterem na świecie) wzrośnie w 2019 r. o 7,7%, przede wszystkim ze względu na większą sprzedaż do Chin. Oznaczałoby to redukcję zapasów tego produktu, gdyż produkcja w br. ma być nawet nieznacznie niższa niż w 2018 r. Natomiast w 2020 r. wolumen eksportu PMP ma być o ok. 4% mniejszy niż w 2019 r.
Eksperci USDA zakładają, ze podobnie jak w bieżącym roku, tak również w 2020, najbardziej dynamiczny wzrost eksportu produktów mleczarskich z Nowej Zelandii ma dotyczyć produktów mlecznych dla niemowląt. Dynamika wzrostu w 2019 r. ma wynieść 28%, a w 2020 r. - 17%.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
Stany Zjednoczone to drugi, pod względem wartości, odbiorca produktów mleczarskich z Unii Europejskiej. Według wstępnych danych Eurostat, w I połowie 2019 r., wartość eksportu produktów mleczarskich...
Według danych Pont-Info w I połowie 2019 r. przychody firm zajmujących się przetwórstwem mleka, zatrudniających co najmniej 10 osób, zwiększyły się...
W pierwszej połowie 2019 r. w Polsce, w dużych zakładach, produkcja jogurtów była o 0,4% mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem, podczas gdy produkcja innych rodzajów sfermentowanego...