Brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa i Hodowli nakazało 15 marca 2024 r. wycofanie z obrotu dziesięciu marek oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia. Władze zidentyfikowały nielegalny plan importu, fałszowania i dystrybucji zafałszowanej oliwy z oliwek.
Wycofanie 10 marek oliwy z oliwek z powodu fałszowania
Brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa i Hodowli nakazało wycofanie z obrotu dziesięciu następujących marek oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia: Terra de Óbidos, Serra Morena, De Alcântara, Vincenzo, Az Azeite, Almazara, Escarpas das Oliveiras, Don Alejandro, Mezzano, Uberaba. Działania te są następstwem operacji Getsêmani, która miała miejsce w dniach 6-8 marca 2024 r.
Ministerstwo poinformowało konsumentów, że w przypadku zakupu tych produktów powinni zaprzestać ich spożywania i mogą żądać ich wymiany w sposób określony w Kodeksie Ochrony Konsumenta.
Operacja Getsêmani i przejęcie ponad 100 tys. litrów produktów, które miały zostać wykorzystane do produkcji fałszywej oliwy z oliwek
W dniach 6-8 marca 2024 r. przeprowadzono operację realizowaną przez Brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa i Hodowli, przy udziale policji i żandarmerii wojskowej w miastach São Paulo, Recife, Natal oraz w gminie Saquarema.
W wyniku przeprowadzonych działań władze wykazały, że przedsiębiorstwa objęte dochodzeniem regularnie importowały oliwę z oliwek, fałszowały i rozcieńczały produkt poprzez nielegalny dodatek oleju sojowego w tajnym zakładzie, który nie spełniał wymagań higienicznych. Zafałszowany produkt sprzedawano jako oliwę z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia.
Tajna fabryka działała w magazynie zlokalizowanym w gminie Saquarema. W tym miejscu dokonano zajęcia ponad 60 tys. litrów oliwy z oliwek extra virgin oraz 37,5 tys. litrów oleju sojowego. Z tych surowców oszuści mogli wytworzyć około 196 tys. butelek zafałszowanego produktu, który trafiłby do dystrybutorów i supermarketów w całej Brazylii. Ponadto przejęto etykiety oliwy z oliwek, butelki i sprzęt wykorzystywany do przeprowadzenia oszustwa.
W pozostałych lokalizacjach w São Paulo, Recife i Natal przejęto jeszcze ponad 42 tys. butelek podejrzanej oliwy z oliwek.
Według szacunków ministerstwa łączna wartość zajętych produktów i sprzętu wynosi około 8,1 mln BRL (około 6,2 mln PLN). W tej sprawie aresztowano dwie osoby. Ponadto władze pobrały próbki w celu analiz w kierunku stosowania nieautoryzowanych substancji, które są szkodliwe dla zdrowia konsumentów. Nie przekazano informacji o ewentualnym wykryciu takich substancji.
Źródło:
- https://www.gov.br/agricultura/pt-br/assuntos/noticias/operacao-getsemani-combate-esquema-ilicito-de-importacao-adulteracao-e-distribuicao-de-azeite-de-oliva-fraudado
- https://www.gov.br/agricultura/pt-br/assuntos/noticias/mapa-determina-recolhimento-de-dez-marcas-de-azeites-de-oliva-extravirgem?_x_tr_sl=pt&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.